Cilt kaşıntısı, rahatsız edici olan ve hayat kalitemizi etkileyen, günlük yaşamımızı daha da zor bir hale getiren bir durumdur. Cilt kaşıntısı bir alerji belirtisi olabilir. Bizde sizlere bu makalemizde alerji belirtisi olan bu cilt kaşıntısı durumunun sizler için nedenlerini inceledik.

Cilt Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

Cilt Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

– Cilt Kuruluğu: Eğer kaşınan bölgede parlaklık kırımızı şişlik veya diğer kötü değişimlerden görmüyorsanız, olası neden cilt kuruluğudur. Kuru cilt genellikle yaşlılık, klima, merkezi ısıtma veya fazla banyo yapmanın uzun süreli kullanımı gibi çevresel faktörlerden kaynaklanabilir.

– Cilt Durumları Ve Kızarıklıklar: Cilt durumlarında kaşıntıya sebep olan bir çok hastalık ve durum bulunmaktadır bunlar örnek olarak; egzama, sedef hastalığı, bit ve su çiçeği.

– İç Hastalıkları: Cilt kaşıntısı bir çok alt nedenli hastalığın belirtisi olabilir. Bunlara böbrek yetmezliği, karaciğer hastalıkları, demir eksikliği anemisi, tiroid sorunları, lenf bezi kanseri ve kan kanseri(Lösemi) dahildir.

– Sinir Bozuklukları: Sinir sisteminizi etkileyecek durumlar olarak; doku sertleşmesi, şeker hastalığı, sıkılaşmış sinirler, zona hastalığı cilt kaşıntınızı etkileyebilir.

– Tahriş Ve Alerjik Reaksiyonlar: Yün,sabun,kimyasallar ve diğer maddeler cildi tahriş edebilir ve kaşıntıya neden olabilir, bunlara ek olarak zehirli sarmaşıklar,kozmetik ürünler alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Besin alerjileri de cildinizin kaşınmasına yol açabilirler.

– İlaçlar: Antibiyotik, mantar, stüpefiyan(uyuşturucu ağrı kesici ilaçlar) gibi ilaçların reaksiyonları vücudunuzda yaygın bir döküntüye ve kaşınmalara neden olabilir.

– Hamilelik: Hamilelik boyunca bazı kadınlar özellikle karın ve kalça bölgelerinde cilt kaşıntısını tecrübe edebilir. Deri iltihabı gibi durumlar hamilelikte daha da kötüye gitmektedir.

Önemli Bilgi;

Cilt kaşıntısı için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Cilt kaşıntısı olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji  /  İmmünoloji Uzmanları  alerji belirtileri konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjiden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.