Cilt kaşıntısı, rahatsız edici olan ve hayat kalitemizi etkileyen, günlük yaşamımızı daha da zor bir hale getiren bir durumdur. Cilt kaşıntısı bir alerji belirtisi olabilir. Bizde sizlere bu makalemizde alerji belirtisi olan bu cilt kaşıntısı durumunun sizler için tedavisinin nasıl yapıldığını inceledik.

Cilt Kaşıntısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cilt KaşıntısınınTedavisi Nasıl Yapılır?

– Kortikosteroid kremler: Eğer cildiniz kızarıyorsa ve kaşınmaya başlıyorsa,doktorunuz etkilenen bölgelere ilaçlı bir krem uygulanması önerisinde bulunabilir. Ayrıca bu alanları su veya diğer ilaçlı çözeltilerle ıslatılmış nemli bir pamuk malzeme ile kaplamanızı önerebilir. Pansumanlardaki nem oranı cildin kremi emmesine, cildin soğumasına yardımcı olduğu gibi buna ek olarak kaşıntıyı azaltır.

– Kalsinörin Engelleyiciler: Takrolimus ve Pimekrolimus gibi belirli ilaçlar eğer kaşıntı bölgesi geniş değilse bazı durumlarda kortikosteroid kremler yerine kullanılabilir.

– Antidepresanlar: Prozac, zoloft gibi seçici serotonin geri alım engelleyici ilaçları çeşitli cilt kaşıntılarını azaltmaya yardımcı olabilir.

– Altta Yatan Hastalığın Tedavisi:Böbrek hastalıkları,demir eksikliği ve tiroid anormallikleri gibi altta yatan hastalıklar kaşıntıya sebep olur ise,bu tür hastalıkların tedavisinde genel olarak kaşıntı son bulur. Bu hastalıkların tedavisinin yanında diğer kaşıntı azaltma yöntemleri de önerilebilir.

– Işık Terapisi(Fototerapi): Fototerapi, cildinizi belirli dalga boylarındaki morötesi(ultraviyole) ışınlara maruz bırakmayı içerir ve kaşıntı kontrol altına alınana kadar genellikle bir çok seans olarak planlanır.

– Alternatif Tedavi: Strese bağlı olan kaşıntılarda, belirtilerin hafiflemesi için meditasyon, akupunktur veya yoga önerilebilir.

Önemli Bilgi;

Cilt kaşıntısı için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Cilt kaşıntısı olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji  /  İmmünoloji Uzmanları alerji belirtileri konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjiden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.