Cilt kaşıntısı, rahatsız edici olan ve hayat kalitemizi etkileyen, günlük yaşamımızı daha da zor bir hale getiren bir durumdur. Cilt kaşıntısı bir alerji belirtisi olabilir. Bizde sizlere bu makalemizde alerji belirtisi olan bu cilt kaşıntısı durumunun sizler için teşhisinin nasıl yapılacağını inceledik.

Cilt Kaşıntısının Teşhisi Nasıl Yapılır?

Cilt Kaşıntısının Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kaşıntının nedenini takip etmek zaman aldığı gibi aynı zamanda fiziki muayene ve geçmişi dikkat edilmesi gereken bir çalışma gerektirir. Eğer doktorunuz bu kaşıntının altında bir neden olduğunu tespit ederse sizi aşağıda gösterdiğimiz testlere sokabilir;

– Kan Testi: Tam bir kan sayımı yapılır ,demir eksikliği gibi kaşıntıya yol açabilecek bir kanıt ortaya çıkabilir.

– Tiroid,Karaciğer ve Böbrek Fonksiyon testleri: Karaciğer,böbrek rahatsızlıkları ve hipertiroid gibi tiroid anormallikleri kaşınmaya neden olabilir.

– Göğüs Röntgenleri: Genişleyen lenf düğümleri gibi cilt kaşıntısı ile ilişkin altta yatan hastalıkların belirtileri X ışınları kullanılarak görülebilir.

Önemli Bilgi;

Cilt kaşıntısı için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Cilt kaşıntısı olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji  /  İmmünoloji Uzmanları alerji belirtileri konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjiden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.