Çocukluk çağı astımı kontrol edilebilir. Bunun için çocuk, doktor ve ailenin ortak olarak bir astım eylem planı oluşturması gerekir. Eylem planında yeşil, sarı ve kırmızı alanlar oluşturulursa çocuğun astımı daha kolay takip edilebilir. Sizlere bu yazımız da astım eylem planının nasıl olması gerektiğini yazdık.

Çocukluk Çağı Astımı Eylem Planı

Yazılı bir astım eylem planı oluşturmak için çocuk doktorunuzla iş birliği yapın. Bu, özellikle çocuğunuzun astımı ciddi ise tedavinin önemli bir parçası olacaktır. Astım eylem planı size ve çocuğunuza şu noktalarda yardımcı olur :

  • Uzun süreli kontrol edici ilaçları ne zaman düzenlemeniz gerektiğini fark edersiniz
  • Tedavinin ne kadar işe yaradığını takip edebilirsiniz
  • Astım atağı bulgularını tanıyabilir ve ortaya çıktığında ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz
  • Ne zaman acil yardım istemeniz veya doktor çağırmanız gerektiğini bilirsiniz

Koordinasyonu ve anlaması yeterli olan çocuklar, ne kadar iyi nefes alabildiklerini ölçmek için el tipi bir cihaz (tepe akış metresi) kullanırlar. Yazılı bir astım eylem planı, tepe akım ölçümleri belli bir seviyeye ulaştığında ne yapılması gerektiğini hatırlamanızda size ve çocuğunuza yardımcı olabilir.

Eylem planı, çocuğunuzun astımını yeşil alan, sarı alan ve kırmızı alan gibi kategorize etmek için tepe akım ölçümleri ve semptomları kullanabilir. Bu alanlar, iyi kontrol edilen, az kontrol edilen ve kötü kontrol edilen semptomlara karşılık gelir. Bu, çocuğunuzun astımını takip etmeyi kolaylaştırır.

Çocuğunuzdaki belirtiler ve tetikleyiciler zamanla değişebilir. Belirtileri dikkatlice gözlemlemeli ve ilaçları gerektiği gibi ayarlamak üzere doktorla iş birliği yapmalısınız.

Semptomlar belirli bir süre tamamen  kontrol altında tutulursa, doktorunuz ilaç dozunu azaltmayı veya astım tedavisini kesmeyi (kademeli olarak) önerebilir. Çocuğunuzun astımı iyi kontrol edilmiyorsa, doktorunuz ilaç dozunu artırmayı, ilaç değiştirmeyi veya eklemeyi isteyebilir.