Çocukluk çağı astımı erişkinlerin astımından farklı değildir fakat çocuklar bazı zorluklarla karşı karşıya kalabilirler. Okul, oyun, spor ve uyku engellemektedir. Kontrol edilemezse ciddi astım ataklarına sebebiyet vermektedir. Bu yazımızda sizlere çocukluk çağı astımını yazdık.

Genel bakış

Çocukluk çağı astımında polenlerin solunum yolu ile alınması, soğuk algınlığı veya başka bir solunum yolu enfeksiyonu gibi tetikleyici faktörlerle  karşılaşıldığın da akciğerler ve hava yollarında kolayca inflamasyon gelişir. Çocukluk çağı astımı oyun, spor, okul ve uykuyu engelleyerek günlük yaşamda can sıkıcı belirtilere yol açabilir. Bazı çocuklarda, kontrol edilemeyen astım tehlikeli astım ataklarına neden olabilir.

Çocukluk çağı astımı erişkinlerin astımından farklı değildir; fakat çocuklar bazı zorluklarla karşı karşıya kalabilir. Astım, çocukların acil servis başvuruları, hastaneye yatışlar ve okula gidememelerinin önde gelen nedenlerinden biridir. Ne yazık ki, çocukluk çağı astımı tam olarak iyileştirilememekte ve belirtiler erişkin çağa kadar devam etmektedir. Fakat doğru tedavi ile, siz ve çocuğunuz belirtileri kontrol altında tutabilir ve büyümekte olan akciğerlerin zarar görmesini engelleyebilirsiniz.