Astımda kullanılan nefes alma teknikleri, akupunktur, gevşeme, homeopati, bitkisel ilaçlar gibi alternatif tıp teknikleri vardır. Fakat bunların ne kadar işe yarayıp yaramadıklarını ve yan etkilerini değerlendirmek için yapılmış yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle bir alternatif tıp tekniğine başvuracaksanız öncelikle doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Çünkü kullanılan bazı bitkisel ilaçlar, kullanmış olduğunuz ilaçlar ile tepkimeye girip hastalığın durumunu kötüye götürebilir. Sizlere bu yazımızda çocukluk çağı astımında alternatif tıp tekniklerini yazdık.

Astımda Kullanılan Alternatif Tıp Teknikleri

Astımda bazı alternatif yöntemler kullanılsa da ne kadar işe yaradığını görmek ve olası yan etkilerini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Astımda yardımcı olabilen alternatif tedaviler şunlardır :

  • Nefes alma teknikleri. Bunlar arasında Buteyko nefes tekniği, Papworth metodu ve yoga nefes egzersizleri (pranayama) gibi yapılandırılmış nefes programları yer alır.
  • Bu tekniğin kökleri geleneksel Çin tıbbına dayanır. Çocuğunuzun vücudundaki stratejik noktalara çok ince iğneler yerleştirilir. Akupunktur, birkaç dakika hareketsiz durmayı gerektirir ki bu küçük çocuklarda zor olabilmektedir. Güvenli ve genellikle ağrısızdır.
  • Gevşeme teknikleri. Meditasyon, biofeedback (uygulamalı fizyopsikolojik geribildirim), hipnoz ve kademeli kas gevşetme gibi teknikler gerginliği ve stresi azaltarak yardımcı olabilir.
  • Homeopati, semptomlara yol açan maddelerden çok küçük dozlarda kullanarak vücudun kendini iyileştirme yanıtını uyarmayı hedefler. Astım vakalarında, homeopatik tedaviler, polen veya yabani otlar gibi astım reaksiyonlarını tetikleyen maddelerden yapılır. Alerjiden kaynaklanan astımı tedavi etmede homeopatinin yardımcı olup olmadığını belirleyen yeterli kanıt hala yoktur.
  • Bitkisel ilaçlar ve takviyeler. Beta karoten, kara tohum, balık yağı ve magnezyumun da aralarında olduğu bazı bitkisel ilaçların astım tedavisine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Fakat, faydalarının doğrulanması için ilerde yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.

Bitkisel desteklerin yan etkileri olabilir ve bazıları çocuğunuzun aldığı diğer ilaçlarla etkileşebilir. Herhangi bitkisel desteğe başvurmadan önce çocuk doktorunuzla konuşun.