Alacağımız bazı önlemler ile çocuğunuzun astımını tetikleyen etkenlere maruziyeti en aza indirebiliriz. Örneğin evdeki nemi azaltmak, evin içindeki havayı temiz tutmak, evcil hayvan alerjiniz var ise evdeki hayvanların deri döküntülerini ortamdan uzaklaştırmak. Astım ile başa çıkmak stresli olabilir. Alacağımız bazı önlemler ile çocuğunuzun astımını tetikleyen etkenlere maruziyeti en aza indirebiliriz. Sizlere bu yazımızda çocukluk çağı astımında öz yönetim olarak neler yapabileceğimizi yazdık.

Çocukluk Çağı Astımında Öz yönetim Nasıl Olmalıdır?

Çocukluk Çağı Astımında Öz yönetim Nasıl Olmalıdır?

Yaşam tarzı değişiklikleri ve evde alınabilecek önlemler

Çocuğunuzun astımını tetikleyen etkenlere olan maruziyeti azaltmak için aşağıdaki önerileri yerine getirmeniz astım atakları meydana gelme ihtimalini azaltacaktır. Tetikleyicilerden kaçınmak için yapmanız gerekenler çocuğunuzdaki astımın ne ile tetiklendiğine bağlı olarak farklılık gösterir. İşte size yardımcı olacak bazı ip uçları :

 • Evdeki nem miktarını düşük tutmak. Nemli bir iklimde yaşıyorsanız, havayı kuru tutmak için kullanabileceğiniz cihazlar (nem alıcılar) hakkında doktorunuz ile konuşun.
 • Ev içindeki havayı temiz tutun. Klimanızın/havalandırmanızın bakımını her yıl yaptırın, filtrelerini üretici firmanın talimatlarına göre değiştirin. Ayrıca havalandırma sisteminize küçük partikül filtreleri kurdurmaya özen gösterin.
 • Hayvanların deri döküntülerini azaltın. Çocuğunuzda evcil hayvan alerjisi varsa en iyi yaklaşım postu olan veya tüylü hayvanlardan uzak durmak olacaktır. Hayvanı düzenli şekilde yıkamak ve bakımını yapmak çevrenizdeki hayvan derisi döküntülerini azaltacaktır.
 • Havalandırma kullanın. Havalandırma, kapalı alana giren ağaç, çim veya yabani ot poleninin havadaki miktarının azalmasına yardımcı olur. Ayrıca içerinin havasındaki nem miktarını düşürür ve çocuğunuzun ev tozu akarları ile karşılaşma ihtimalini azaltır. Eğer havalandırmanız yoksa, polen mevsimi boyunca pencerelerinizi kapalı tutmaya çalışın.
 • Tozu asgari seviyede tutun. Yatak odanızdaki bazı eşyaları yenileyerek gece semptomlarını ağırlaştıran toz miktarını azaltın. Örneğin, yastıkları, yatağı ve bazayı toz geçirmez kılıflar ile kaplayın. Özellikle çocuğunuzun odasındaki halıları kaldırmaya ve yerleri sert zemin ile kaplamaya dikkat edin. Yıkanabilir perde ve jaluziler kullanın.
 • Düzenli olarak ev temizliği yapın. Toz ve alerjenleri ortadan kaldırmak için evinizi haftada en az bir kere temizleyin.
 • Çocuğunuzun soğuk hava ile temasını azaltın. Çocuğunuzun astımı soğuk, kuru hava ile kötüleşiyorsa dışarıda bir yüz maskesi kullanmak işe yarayacaktır.

Astım ile başa çıkma ve sürdürme

Çocuğunuzun astımı ile başa çıkmaya çalışmak stresli olabilir. Hayatı mümkün olduğunca normal kılabilmek için şu ip uçlarını aklınızda bulundurun :

 • Tedaviyi hayatın sıradan bir parçası haline getirin. Çocuğunuz her gün ilaç almak zorundaysa, bunu büyük bir mesele haline getirmeyin. Kahvaltı yapmak veya dişlerini fırçalamak gibi rutin bir iş olmalıdır.
 • Yazılı bir astım eylem planı kullanın. Çocuğunuzun astım eylem planını oluşturmak için doktorunuzla iş birliği içinde olun ve bunun bir kopyasını çocuğunuzun bakıcısı, öğretmenleri, antrenörleri ve arkadaşlarının aileleri gibi çocuğunuzla ilgilenen herkese dağıtın.

Yazılı bir planı takip etmek sizin ve çocuğunuzun belirtileri erken fark etmenize yardımcı olabilir, günden güne çocuğunuzun astımını nasıl tedavi edebileceğinizle ve astım atağı ile nasıl başa çıkabileceğinizle ilgili size önemli bilgiler sağlayabilir.

 • Yüreklendirici olun. Dikkati çocuğunuzun yapabileceği şeyler üzerinde yoğunlaştırın, yapamayacağı şeyler üzerinde değil. Çocuğunuzun astımı ile başa çıkma çabalarınıza öğretmenleri, okul hemşirelerini, antrenörleri, akrabaları ve arkadaşlarını da dahil edin. Normal şekilde oyun oynamasını, aktivitelerde bulunmasını teşvik edin. Astım atağı geçirecek korkusu ile çocuğunuzun aktivitelerini kısıtlamayın. Egzersiz ile tetiklenen semptomları kontrol altında tutmak için doktorunuzla konuşun.
 • Astım belirtileri ile karşılaştığınızda sakin kalın, kontrolünüzü kaybetmeyin. Astım belirtilerinin kötüye gittiğini görürseniz sarsılmayın. Çocuğunuzun astım eylem planına odaklanın ve neler olduğunu anlaması için her adıma onu da dahil edin.
 • Çocuklarında astım olan diğer aileler ile konuşun. İnternet üzerinden sohbet odaları, forumlar ya da yerel destek grupları sizi benzer zorluklar yaşayan aileler ile iletişime sokabilir ve astım ile başa çıkmaya çalışan bir tek siz ve çocuğunuz olmadığını anlamanıza yardım eder.
 • Çocuğunuzun diğer astımlı çocuklar ile iletişime geçmesine yardım edin. Çocuğunuzu “astım kampı”na gönderin veya astımlı çocuklar için düzenlenen başka aktiviteler bulun. Bu, çocuğunuzun kendini daha az yalnız hissetmesini sağlar, astım ve tedavisini daha iyi kavramasına yardımcı olur.

 Önemli Bilgi;

Alerji uzmanları (Diğer adıyla immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) astım, immünoloji ve alerji hastalıkları konularında özel eğitim almış uzmanlardır. Çocuğunuzda astım olduğunu düşünüyorsanız bir alerji uzmanına götürmeniz ve alınacak önlemler hakkında bilgi almanız gerekmektedir.14