Evcil hayvan alerjisinde günlük yaşamımızda karşılaşabileceğimiz sorunlar vardır. Bunları engellemek için öz yönetimimizi yapmamız gerekir. Evde almanız gereken önlemler vardır. Çünkü evcil hayvan alerjisi polen alerjisi gibi değil bütün bir yıl boyunca maruz kaldığımız bir alerji olduğu için sürekli tebdir ve önlem almak gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere evcil hayvan alerjisinde öz yönetim olarak neler yapabileceğiniz anlattık.

Evcil Hayvan Alerjinize Bağlı Astımınız Varsa Karşılaşabileceğiniz Sorunlar Nelerdir? 

Evcil Hayvan Alerjinize Bağlı Astımınız Varsa Karşılaşabileceğiniz Sorunlar Nelerdir?

Önceden astım tanısı aldıysanız ve hastalıkla başa çıkmakta zorlanıyorsanız, doktorunuz alerji olasılığı hakkında sizinle konuşabilir. Alerjiler astıma katkıda bulunan major faktör olsa da alerjinin astım üzerine etkisi her zaman açık değildir.

Mevsimsel olduğundan dolayı polen alerjisinin etkisi fark edilebilir. Örneğin, yaz boyunca kısa bir süre için astımla başa çıkmakta daha fazla güçlük yaşarsınız.

Diğer yandan, evcil hayvan alerjisi bütün yıl boyunca maruz kaldığınız hayvana bağlı olarak ortaya çıkabilir. Evcil hayvanınız yoksa bile diğer insanların evinde veya insanların kıyafetleri ile taşınan alerjenler ile işte ya da okulda karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle primer bir nedeni olmasına rağmen, alerjinizi astımınızı kötüleştiren bir faktör olarak göremeyebilirsiniz.

 Neler yapabilirsiniz ?

Evcil hayvan alerjisine sahip olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, evcil hayvanınıza maruziyeti azaltacak önlemler alın. Onları yatak odanızdan ve döşemeli mobilyalardan uzak tutun, temas ettikten sonra derhal ellerinizi yıkayın.

Öz yönetim

Yaşam tarzı ve evde bulunabilecek çözümler

Hayvanlardan uzak durmak evcil hayvan alerjisi için en iyi çözümdür. Birçok kişiye bu iyi bir seçenek olarak gelmiyor çünkü aile üyeleri genellikle evcil hayvanlarına çok bağlı oluyor. Hayvanınıza yeni bir ev bulmak yerine maruziyeti azaltmanın alerjinizle başa çıkmak için yeterli olup olmayacağını doktorunuzla konuşun.

Evcil hayvanınız için yeni bir ev bulduysanız

Evcil hayvanınız için yeni bir ev bulduysanız, alerji semptomlarınız hemen kaybolmayacaktır. Kapsamlı bir temizlik sonrası bile evinizde birkaç hafta veya birkaç ay önemli seviyelerde hayvan alerjenleri olacaktır. Aşağıdaki adımlar yeni, hayvansız evinizde alerjen seviyelerinin azalmasına yardımcı olabilir:

 • Evcil hayvan alerjisi olmayan biri tüm evi, duvarlar ve tavan dahil, temizlemeli.
 • Döşemeli mobilyaları kaldırmak veya değiştirmek. Mümkünse mobilyaları yenileyin, temizleme ile alerjenler tümüyle döşemeden gitmeyecektir. Mobilyayı yatak odanızdan evin başka bir alanına taşıyın.
 • Halıları yenileyin. Mümkünse halıları, özellikle yatak odası halılarını yenileyin.
 • Yatağı yenileyin. Çarşafları, battaniyeleri ve diğer yatak örtülerini yenileyin; çünkü alerjenlerden tamamen temizlemek zordur. Yatak yastıklarını yenileyin. Eğer yatağınızı ve box-spring bazanızı yenileyemiyorsanız, alerjen önleyici kaplamalar ile kaplayınız.
 • Etkinliği yüksek filtreler kullanın. Havalandırmanızda kullanacağınız HEPA (high-efficiency particulate air) filtreleri havadaki alerjenleri yakalar ve HEPA vakum poşetleri deri kepeği miktarlarını azaltır. HEPA hava temizleyicisi havada uçuşan hayvan alerjenlerini de azaltabilir.

 Evcil hayvanınızla beraber yaşamaya devam edecekseniz

Evcil hayvanınızla beraber yaşamaya devam edecekseniz, aşağıdaki öneriler ile alerjenleri en aza indirebilirsiniz :

 • Hayvanınızı sık sık yıkayın. Alerjisi olmayan aile bireylerinden veya bir arkadaşınızdan evcil hayvanınızı haftalık olarak yıkamasını rica edin.
 • Evde evcil hayvanınızın girmediği alanlar oluşturun. Yatak odanız gibi evcil hayvanınızın girmeyeceği odalar oluşturun. Alerjen seviyelerinin bu odalarda azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Halıyı ve evcil hayvanınızdan dökülen ölü deri tabakalarının (deri kepeği) sevdiği döşemeleri kaldırın. Mümkünse, duvardan duvara halılarınızı hayvan alerjenlerini kolayca barındırmayacak fayans, ahşap, linolyum veya vinil döşemeler ile değiştirin. Döşemeli mobilya, perde ve jaluziler gibi alerjenlerin sevdiği diğer mobilyaları da değiştirmeye önem gösterin.
 • Yardım isteyin. Evcil hayvanınızın kulübesi, kumu veya kafesi temizleneceğinde alerjisi olmayan bir aile bireyinden veya arkadaşınızdan bu işi yapmasını rica edin.
 • Yüksek verimli filtreler kullanın. HEPA hava temizleyicileri ve havalandırma filtreleri havada bulunan alerjenlerin azalmasına katkıda bulunabilir.
 • Evcil hayvanınızı dışarıda tutun. Evcil hayvanınız dışarıda rahatça yaşayabiliyorsa, evinizdeki alerjenleri bir miktar azaltabilirsiniz. Bu seçenek birçok hayvan için veya bazı iklim şartlarında uygun olmamaktadır.

Korunma

Evcil hayvanınız yoksa fakat almak ve sahip çıkmak istiyorsanız, almadan önce evcil hayvan alerjiniz olmadığına emin olun.   

Önemli Bilgi;

 Alerji uzmanları (Diğer adıyla immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) astım, immünoloji ve alerji hastalıkları konularında özel eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle evcil hayvan alerjisi tanısını alabilmek için bir alerji uzmanına görünmeniz gerekmektedir.