Evcil hayvan alerjileri bağışıklık sistemimizin vücudumuza alınan alerjenlere tepki vermesi sonucu oluşmaktadır. Vücudumuza alerjen aldığımızda bağışıklık sistemimiz cevap verir ve burun boşluklarınız da veya akciğerlerinizde inflamatuar yanıt oluşur.  Bu yazımızda sizlere evcil hayvan alerjisi oluşma nedenlerini yazdık.

Evcil Hayvan Alerjisi Nedenleri Nelerdir?

Evcil Hayvan Alerjisi Nedenleri Nelerdir?

Alerjiler, bağışıklık sisteminizin polen, küf ya da hayvanların deri döküntüleri gibi yabancı maddelere karşı reaksiyon vermesi ile ortaya çıkar.

Bağışıklık sisteminiz antikor olarak bilinen proteinler üretir. Bu antikorlar, enfeksiyona yol açabilen ya da sizi hasta edebilen istenmeyen saldırganlardan sizi korumaktadır. Alerjiniz olduğunda, bağışıklık sisteminiz -neye alerjiniz varsa- o spesifik alerjeni tehlikeli olmasa bile tehlikeli olarak tanımlayarak antikor üretir.

Alerjeni soluyarak aldığınızda ya da alerjen ile temasa girdiğinizde bağışıklık sisteminiz cevap verir ve burun boşluklarınızda veya akciğerlerinizde inflamatuar yanıt oluşturur. Alerjenle düzenli veya uzamış karşılaşmalar sonucu astım ile ilişkili kronik hava yolu inflamasyonu meydana gelebilir.

Önemli Bilgi;

Alerji uzmanları (Diğer adıyla immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) astım, immünoloji ve alerji hastalıkları konularında özel eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle evcil hayvan alerjisi tanısının alerji uzmanları tarafından yapılması gerekmektedir.