Evcil hayvan alerjisi tanısı doktorunuzun yapacağı muayene ve gerekli tetkikler sonrasında konulmaktadır. Tanı konulabilmesi için alerji deri testleri ya da kan tahlili yapılmaktadır. Sizlere bu yazımızda evcil hayvan alerjisi tanısının nasıl konulduğunu yazdık.

Evcil Hayvan Alerjisi Tanısı

Evcil Hayvan Alerjisi Tanısı

Doktorunuz belirtilere, burun muayenesine ve sorduğu sorulara verdiğiniz yanıtlara dayanarak evcil hayvan alerjisinden şüphelenebilir. Burun mukozasını ışıklı bir alet ile bakarak değerlendirebilir. Eğer hayvan alerjiniz varsa burun boşlukları mukozası şiş olabilir veya soluk ya da mavimsi görülebilir.

Alerji deri testi

Doktorunuz neye karşı alerjik olduğunuzu değerlendirmek için alerji deri testi önerebilir. Bu test için bir alerji uzmanına yönlendirilebilirsiniz.

Bu testte, hayvansal proteinleri de içeren küçük miktarlarda saflaştırılmış antijen ekstraktları deri yüzeyine verilir. Genellikle kolun ön kısmı olmakla beraber sırtın üst kısmına da uygulanabilir.

Doktor veya hemşireniz 15 dakika sonra cildinizi alerjik reaksiyon bulguları açısından inceler. Örneğin kediye karşı alerjiniz varsa, cildinizde kedi ekstraktının verildiği bölgede kırmızı, kaşıntılı bir kabarıklık gelişecektir. Bu deri testlerinin en sık yan etkileri kaşıntı ve kızarıklıktır. Bu yan etkiler genellikle 30 dakika içinde kaybolur.

Kan tahlili

Bazı durumlarda, belli ilaçlarla etkileşimlerden veya cilt ile ilgili bazı nedenlerden dolayı deri testi yapılamayabilir. Alternatif olarak, doktorunuz kan testi isteyebilir. Bu kan testi, birçok hayvanı da kapsayan yaygın allerjenlere karşı vücutta üretilen, alerjiye neden olan spesifik antikorları tespit etmek için yapılır. Bu test aynı zamanda alerjene ne kadar duyarlı olduğunuzu da gösterebilir.

Önemli Bilgi;

Alerji uzmanları (Diğer adıyla immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) astım, immünoloji ve alerji hastalıkları konularında özel eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle  alerji testlerinin alerji uzmanları tarafından yapılması ve değerlendirilmesi uygundur.