Evcil hayvan alerjisinin ilk basamağı alerjiye sebep olan hayvandan uzaklaşmaktır. İkinci basamağı ilaç tedavisidir. Uygulanacak ilaç tedavileri antihistaminikler, kortikosteroidler, dekonjestanlar, lökotrien modifiye ediciler gibi ilaç tedavileri ve immünoterapi denilen aşı tedavisi ile nazal irigasyon tedavisidir. Sizlere bu yazımızda evcil hayvan alerjisi tedavisi nasıl yapılmaktadır, nasıl olur yazdık. 

Evcil Hayvan Alerjisi Tedavi

Evcil Hayvan Alerjisi Tedavisi

Evcil hayvan alerjisini kontrol etmek için tedavinin ilk basamağı alerjiye neden olan hayvandan mümkün olduğunca uzak durmaktır. Hayvan alerjenlerine maruziyetinizi en aza indirdiğinizde genellikle alerjik reaksiyonların daha seyrek veya daha az ciddi olması beklenir.

Hayvansal alerjenlere maruziyeti tamamen ortadan kaldırmak sıklıkla zor ya da imkansız olmaktadır. Evcil bir hayvanınız yoksa bile diğer insanların kıyafetleri ile taşınan alerjenlerle karşılaşabilirsiniz. Alerjenlerden uzak durmanın yanı sıra semptomları kontrol etmek için ilaçlara ihtiyacınız olabilir.

İlaç tedavisi

Doktorunuz burunla ilgilil alerji belirtilerini gidermek amacı ile aşağıdaki ilaçlardan birini almanızı söyleyebilir:

  • Antihistaminikler, bağışıklık sistemi tarafından üretilen ve alerjik reaksiyonda etkili olan bir kimyasal maddeyi azaltarak kaşıntı, hapşırık ve burun akıntısının hafiflemesine yardımcı olur. Reçete ile alınan antihistaminikler arasında burun spreyi olarak kullanılan azelastine (Astelin, Astepro) ve olopatadine (Patanase) bulunmaktadır. Reçetesiz alınabilen antihistaminik tabletler ise fexofenadine (Allegra Allergy), loratadine (Claritin, Alavert) ve cetirizine (Zyrtec Allergy)’dir. Çocuklar için reçetesiz antihistaminik şuruplar bulunmaktadır. Levocetirizine (Xyzal) ve desloratadine (Clarinex) gibi antihistaminikler de diğer seçeneklerdir.
  • Burun spreyi olarak piyasayada bulunan kortikosteroidler inflamasyonu azaltarak saman nezlesi semptomlarını kontrol edebilir. Bu grup ilaçlar arasında fluticasone propionate (Flonase Allergy Relief), mometasone furoate (Nasonex), triamcinolone (Nasacort Allergy 24-Hour) ve ciclesonide (Omnaris) bulunmaktadır. Burun spreyi olarak kullanılan kortikosteroidler oral kullanılanlara göre daha düşük dozlarda kullanılır ve daha az yan etki riski taşır.
  • Dekonjestanlar, burun boşluğunuzdaki dokuların ödeminin geçmesine yardım ederek burnunuzla nefes almanızı kolaylaştırabilir. Reçetesiz satılan bazı alerji tabletlerinde bir antihistaminik ve bir dekonjestan beraber bulunur. Oral dekonjestanlar kan basıncını yükseltebilir, bu yüzden hipertansiyon, glokom ve kardiyovasküler bir hastalığınız varsa tercih edilmemelidir. Dekonjestanı güvenle kullanıp kullanamayacağınızı doktorunuzla konuşunuz. Burun spreyi olarak kullanılan reçetesiz alınabilen dekonjestanlar alerji belirtilerini azaltabilir. Eğer bir dekonjestanı üst üste üç günden fazla kullanırsanız burun tıkanıklığına yol açabilir.
  • Lökotrien modifiye ediciler, bazı immün sistem kimyasallarının etkinliğini önlerler. Kortikosteroidli burun spreyleri veya antihistaminikler sizin için iyi bir seçenek değilse doktorunuz montelukast (Singulair) reçete edebilir. Montelukast’ın muhtemel yan etkileri arasında üst solunum yolu enfeksiyonu, baş ağrısı ve ateş bulunmaktadır. Davranış değişiklikleri veya anksiyete, depresyon gibi ruh hali değişiklikleri daha az görülen yan etkilerindendir.

 

Diğer tedaviler

  • İmmünoterapi. Bağışıklık sisteminizi allerjene karşı duyarlı olmaması için eğitebilirsiniz. Bu, immünoterapi adı verilen bir dizi alerji aşıları aracılığı ile yapılmaktadır. Haftalık bir ya da iki aşı, çok küçük dozlarda alerjen –alerjik reaksiyona neden olan hayvansal protein- ile karşılaşmanızı sağlar. Doz kademeli olarak artırılır, genellikle 4-6 ay devam edilir. İdame fazında 3-5 yıl boyunca dört haftada bir aşı uygulanır. İmmünoterapi genellikle diğer tedavi seçenekleri yeterli olmadığı zaman kullanılır.
  • Nazal irrigasyon. Sinüslerinizden yoğunlaşmış mukus ve irritanları hazır tuzlu su solüsyonları ile yıkamak için bir neti pot veya özel olarak tasarlanmış plastik şişeler kullanabilirsiniz. Tuzlu su solüsyonlarını kendiniz hazırlıyorsanız suyun distile, sterilize, önceden kaynatılmış ve soğutulmuş ya da 1 mikron veya daha küçük porları olan bir filtreden geçirilmiş olmasına dikkat ediniz. Her kullanımdan sonra irrigasyon aletinizi kontamine olmayan su ile duruladığınızdan emin olun ve kurumak üzere açık bırakın.

Önemli Bilgi;

Alerji uzmanları (Diğer adıyla immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) astım, immünoloji ve alerji hastalıkları konularında özel eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle evcil hayvan alerjisi tedavilerin alerji uzmanları tarafından yapılması gerekmektedir.