Burun akıntısı ile birlikte gelen ve alerjik reaksiyonları fazla olan geniz akıntısı, kimi zaman rahatsız edici kimi zaman ise hastalık ön belirtisi olabilir. Bu makalemizde rahatsız edici ve hafife alınmaması gereken bu durumun sizler için alternatif tedavi yöntemlerini inceledik;

Geniz Akıntısı İçin Alternatif Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Geniz Akıntısı İçin Alternatif Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yüzyıllar boyunca insanlar geniz akıntısını her türlü ev ilaçlarıyla tedavi etmeyi başardılar.Bunlardan en çok bilineni,en çok sevileni ve en lezzetli olanı ise sıcak bir tavuk çorbasıdır.

Geniz akıntınızın tedavisi bu olmasa bile,sıcak bir çorba veya sıcak sıvılar sizin rahatlamanıza yardımcı olur çünkü sıcak sıvılarda ki buhar burnunuzun tıkanıklığını açar.Bu durum aynı zamanda mukus inceltmeye de yarar.

Sıcak çorba bir sıvı olduğundan dehidrasyonun önlenmesine yardımcı olur ve bu da sizi daha rahat hissettirir.

Aynı nedenlerden dolaylı olarak sıcak bir duş havayı buharlaştırdığı için rahatlamanıza yardımcı olur.

Ayrıca mukusun boğazınızın arkasında toplanmaması için geceleri yastığınızı desteklemeyi deneyebilirsiniz. Alerjiniz varsa ,tetikliyecilerinizi azaltmanın yollarını aşağıda sizler için işledik;

– Minder ve yastık kılıfını, toz akarlarına dayanıklı kapaklarla örtün.

– Tüm tabakaları, yastık kılıflarını ve yatak örtülerini sıcak suyla yıkayın.

– Evinizde özel HEPA hava filtreleri kullanın. Bu hava filtreleri havadaki çok küçük toz partiküllerini bile ortadan kaldırabilir.

– Tozlar için düzenli olarak vakum kullanın.

Boşaltım sisteminizde sorunlar,ateşiniz,boğazınızından hırıltı geliyorsa ya da belirtiler 10 günden fazla sürdü ise  doktorunuza başvurmalısınız. Bu durumda bakteriyel bir enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz.

Eğer geniz akıntısı nedeniyle kan görürseniz hemen doktorunuza acil tıbbi yardım almaya gitmelisiniz.Eğer tedaviler sonunda geniz akıntısında herhangi bir ilerleme kaydedemiyorsanız, bir kulak, burun, boğaz uzmanına görünmelisiniz. Doktorunuz bu durumlardan sonra tomografi,röntgen ya da diğer testleri sizden isteyebilir.

Önemli Bilgi;

Geniz Akıntısı, için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Geniz akıntısı olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji  /  İmmünoloji Uzmanları alerji belirtileri konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjiden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.