Burun akıntısı ile birlikte gelen ve alerjik reaksiyonları fazla olan geniz akıntısı, kimi zaman rahatsız edici kimi zaman ise hastalık ön belirtisi olabilir. Bu makalemizde rahatsız edici ve hafife alınmaması gereken bu durumun sizler için nedenlerini inceledik;

Geniz Akıntısının Nedenleri Nelerdir?

Geniz Akıntısının Nedenleri Nelerdir?

Burun akıntısı ile birlikte gelen ve alerjik reaksiyonlarının fazla olduğu geniz akıntısını tetikleyen aşırı mukusun bir çok nedeni vardır,bunları sizler için inceledik;

– Soğuk Algınlığı
– Grip
– Alerjiler ( Alerjik Geniz Akıntısı)
– Sinüs enfeksiyonu,sinüzitler (Tahriş olmuş sinüsler)
– Burunda kalan yabancı nesneler ( Genellikle çocuklarda görülür)
– Hamilelik
– Doğum kontrolü ve kan basıncı ilaçları
– Hava değişimi(Soğuk havadan sıcak havaya geçiş)
– Bazı gıdalar(Baharatlı yiyecekler mukus akışını tetikleyebilir)
– Kimyasallardan,parfümlerden,temizlik ürünlerinden,sigara dumanından veya diğer tahriş edici maddelerden gelen kokular
– Eğik burun direği,iki burun deliğini birbirinden ayıran duvarın eğri yerleşimi sinüsleri etkiler ve burun yapısında bir başka probleme neden olabilir.

Bazen sorun fazla mukus ürettiğinizden değil temizlenememesinden kaynaklanır.Yutma sorunları, boğazınızdaki sıvının birikmesine neden olabilir,bu durum geniz akıntısını tetikleyebilir.Bu sorunlar bazen yaş,tıkanma veya reflü hastalığı gibi durumlarla ortaya çıkabilir.

Önemli Bilgi;

Geniz Akıntısı, için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Geniz akıntısı olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji  /  İmmünoloji Uzmanları alerji belirtileri konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjiden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.