Burun akıntısı ile birlikte gelen ve alerjik reaksiyonları fazla olan geniz akıntısı, kimi zaman rahatsız edici kimi zaman ise hastalık ön belirtisi olabilir. Bu makalemizde rahatsız edici ve hafife alınmaması gereken bu durumun sizler için tedavisinin nasıl olduğunu inceledik;

Geniz Akıntısının Tedavisi Nasıl Olur?

Geniz Akıntısının Tedavisi Nasıl Olur?

Geniz akıntısının neden oluştuğunun sorusunu bildikten sonra tedaviye başlanması önerilir. Antibiyotikler,bakteriyel bir enfeksiyon var ise bunu önleyebilir, fakat mukus yeşil veya sarı ise bu yinede bakteriyel bir enfeksiyon olduğunun kanıtı değildir. Soğuk algınlığı da mukusun rengini, bu renkler haline getirebilir ve antibiyotiklere cevap vermeyen virüslerden kaynaklanabilir.

Alerji,kaşıntıyı önleyen ilaçlar ve dekonjestanlar,sinüzit ve viral enfeksiyonların yol açtığı geniz akıntıları durumunda yardımcı olabilir ayrıca steroid burun spreyleri ile birlikte alerjilerin neden olduğu geniz akıntıları için etkili bir tedavi yöntemi olabilir.

Yaşça büyük olan yetişkinlerde, difenhidramin(Benadryl) ve klorfeniramin(Chlor-trimeton) gibi ilaçlar bazı durumlarda en iyi seçenek olmayabilir. Mukusu bu ilaçlar kuruttuğu gibi aynı zamanda da kalınlaştırırlar. Daha yeni kaşıntıyı ve alerjiyi önleyen, Loratadin(Claritin, Alavert)Feksofenadin(Allerga)Setirizin(Zyrtec)Levosetirizin(Xyzal) ve desloratadin(Clarinex) gibi ilaçlar daha iyi seçenekler olabilir ve uyuşukluğa neden olma olasılığı daha düşüktür.

Başka bir seçenek de mukusunuzu inceltmektir, kalın bir mukus sizi daha fazla rahatsız eder ve yapışkandır. Mukusu inceltmek kulaklardaki ve sinüslerdeki tıkanmayı önlemeye yardımcı olur. İnceltmenin en kolay yolu ise daha fazla su içmektir.

Kullanabilenecek diğer yöntemler;

– (Mucinex) gibi ilaçlar kullanabilirsiniz.

– Mukus,bakteri,Allerjenler ve diğer rahatsız edici maddeleri sinüslerden çıkartmak için (Neti pot) gibi tuzlu burun spreyleri kullanabilirsiniz.

– Havadaki nemi arttırmak için buharlaştırıcı kullanabilirsiniz.

Önemli Bilgi;

Geniz Akıntısı, için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Geniz akıntısı olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji  /  İmmünoloji Uzmanları alerji belirtileri konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjiden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.