Hangi Hayvanlar Evcil Hayvan Alerjisine Sebep Olurlar?

Bazı hayvanlardan dökülen deri hücreleri, salya veya idrarları sebebiyle evcil hayvan alerjisine neden olmaktadırlar. Özellikle kedi, köpek, fare, tavşan  gibi tüylü hayvanların yanında bazen tüysüz hayvanlar da alerjiye sebep olabilir. Bu yazımızda sizlere hangi hayvanların evcil hayvan alerjisi oluşturabileceğini  yazdık.

Hangi Hayvanlar Evcil Hayvan Alerjisine Sebep Olurlar?

Kedi ve Köpekler

Kedi ve köpeklerdeki alerjenler hayvanların dökülen deri hücreleri (deri kepeği) yanısıra salya, idrar ve terlerinde bulunur. Deri kepeği çok küçük olduğundan ve en ufak bir hava sirkülasyonu ile uzun süre havada kalabildiğinden önemli bir sorun teşkil eder. Ayrıca döşemeli mobilyalarda kolayca birikir ve kıyafetlerinize yapışır.

Hayvan salyası halılara, yataklara ve kıyafetlere yapışabilir. Kuruyan salya havaya çıkabilir.

Sözde hipoalerjenik kedi ve köpekler tüy döken cinslerden daha az tüy döküyor olsa bile hiçbir cins gerçekten hipoalerjenik değildir.

Kemirgenler ve tavşanlar

Fare, gerbil, hamster ve gine domuzu evcil kemirgen hayvanlar arasında sayılabilir. Kemirgen alerjenleri genellikle havada, dökülen deri kepeklerinde, salya ve idrarda bulunur. Kumdan gelen toz ya da kafes tabanlarındaki talaşlar kemirgen alerjenlerinin havada bulunmasına katkıda bulunabilir.

Tavşan alerjenleri dökülen kepek, tüy ve salyada bulunur.

Diğer hayvanlar

Evcil hayvan alerjisi nadiren balık ve sürüngenler gibi tüysüz hayvanlardan da kaynaklanabilir.

Önemli Bilgi;

Alerji uzmanları (Diğer adıyla immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) astım, immünoloji ve alerji hastalıkları konularında özel eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle evcil hayvan alerjinin tanısının alerji uzmanları tarafından koyulması gerekmektedir.