İlaç alerjisi vücudunuzdaki bağışıklık sisteminin bir ilaca karşı verdiği anormal reaksiyondur. Bitkisel, reçeteli veya reçetesiz her tür ilaç, ilaç alerjisini tetikleyebilmektedir. Bazı ilaçları aldıktan sonra vücudunuzda, kurdeşen, kaşıntı kızarıklık gibi belirtiler görülüyorsa, bu durum ilaç alerjiniz olabileceğini gösterir. Bu makalemizde sizleri bilgilendirmek için ilaç alerjisinin belirtilerini anlattık.

İlaç Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

İlaç Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

İlaç alerjisinin belirtileri genellikle, ilacı aldıktan sonraki 1 saat içinde meydana gelir. Çok sık görülmese de bazı reaksiyonlar saatler, günler, hatta haftalar sonra meydana gelebilir. İlaç alerjisinin en yaygın görülen belirtileri şunlardır:

– Ciltte kızarma ve döküntü,

– Ürtiker (kurdeşen),

– Kaşıntı,

– Ateşlenme,

– Ciltte kabarma,

– Nefes daralması,

– Hırıltı,

– Burun akıntısı,

– Gözlerde kaşınma ve sulanma.

Anafilaksi Ciddi Bir Belirtidir

Anafilaksi, vücuttaki bir çok sistemin çalışmasını engelleyen, nadir görülen ve hayati risk taşıyan bir ilaç alerjisi reaksiyonudur. Anafilaksi geliştiğinin belirtileri şunlardır;

– Nefes almada zorluğa yol açan solunum yolları ve boğazın sıkışması,

– Mide bulantısı ve karında kramp oluşması,

– Kusma ya da ishal,

– Yorgunluk ve bayılma hissi,

– Zayıf ve hızlı nabız,

– Tansiyon düşmesi,

– Felç,

– Bilinç kaybı.

İlaç Alerjisinden Kaynaklanan Diğer Durumlar

Daha nadir olarak görülen ilaç alerjisi reaksiyonları, ilacı kullandıktan günler ya da haftalar sonra meydana gelebilir ya da ilacı kullanmayı kestikten sonra belli bir süre daha kalabilir. Nadir görülen bu reaksiyonlar şunlardır:

– Serum Hastalığı: Ateşlenme, eklem ağrısı, ciltte kaşıntı, kızarıklık, kabarma ve mide bulantısına neden olur.

– İlaca Bağlı Anemi: Baygınlık, kalp ritim bozukluğu, nefes almada zorluk ve diğer reaksiyonlara neden olan kırmızı kan hücrelerinde azalma.

– DRESS Sendromu: Ciltte kaşıntı, kızarıklık, beyaz kan hücrelerinde artış, ciltte kabarma, lenf bezlerinde şişme, etkisiz olan hepatit enfeksiyonun meydana gelmesine neden olan hastalık.

– Böbreklerde İltihaplanma (Nefrit): Ateşlenme, idrarda kan, ciltte kabarma, sersemlik gibi durumlara neden olur.

İlaç Alerjisi Belirtileri İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

İlaç alerjisi belirtilerinden bir ya da bir kaçını gördüğünüzde mümkün olduğunca ertelemeden, acilen doktora gitmelisiniz. İlaç alerjisi belirtileri genel olarak ciddidir ve göz ardı edilmemelidir. Aksi taktirde hayati sonuçlar doğurabilir.

Önemli Bilgi;

İlaç alerjisi için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. İlaç alerjisi olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları ilaç alerjisi konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından ilaç alerjisinden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.