İlaç alerjisi vücudunuzdaki bağışıklık sisteminin bir ilaca karşı verdiği anormal reaksiyondur. Bitkisel, reçeteli veya reçetesiz her tür ilaç, ilaç alerjisini tetikleyebilmektedir. Bazı ilaçları aldıktan sonra vücudunuzda, kurdeşen, kaşıntı kızarıklık gibi belirtiler görülüyorsa, bu durum ilaç alerjiniz olabileceğini gösterir. Bu bölümde sizlere ilaç alerjisinin ne olduğunu anlattık.

İlaç Alerjisi Nedir?

İlaç Alerjisi Nedir?

İlaç alerjisi, bağışıklık sisteminin belirli bir ilaca karşı gösterdiği anormal reaksiyona denilir. Reçeteli, reçetesiz ya da bitkisel her tür ilaç, ilaç alerjisinin gelişmesini tetikleyebilmektedir. Ancak, ilaç alerjisi belirli ilaçlarda daha sık görülmektedir.

İlaç Alerjisinin Ciddiyeti

İlaç alerjisinin en yaygın görülen belirtileri, ürtiker (kurdeşen), kızarma, kaşıntı ve ateşlenmedir. İlaç alerjisi, vücuttaki bir çok sistemi etkileyen anafilaksi gibi çok ciddi hayati risk taşıyan reaksiyonlara neden olabilir.

İlaç alerjisi, ilaçların gösterdiği, prospektüslerde anlatıldığı gibi bilinen olası yan etkilerle aynı değildir, karıştırılmamalıdır. Ayrıca ilaç alerjisi aşırı doz ilaç alımından ileri gelen ilaç zehirlenmesinden de farklıdır. Bu nedenlerden dolayı, ilaç alerjisi öğrenilmeli ve kontrol altına alınmalıdır.

Önemli Bilgi;

İlaç alerjisi için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. İlaç alerjisi olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları ilaç alerjisi konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından ilaç alerjisinden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.