İlaç alerjisi vücudunuzdaki bağışıklık sisteminin bir ilaca karşı verdiği anormal reaksiyondur. Bitkisel, reçeteli veya reçetesiz her tür ilaç, ilaç alerjisini tetikleyebilmektedir. Bazı ilaçları aldıktan sonra vücudunuzda, kurdeşen, kaşıntı kızarıklık gibi belirtiler görülüyorsa, bu durum ilaç alerjiniz olabileceğini gösterir. Alerjiniz olan ilacı kullanmanızı önlemek adına teşhis oldukça önemlidir. Biz de sizlere bu makalemizde ilaç alerjisi testleri ve teşhisini anlattık.

İlaç Alerjisi Teşhisi ve Testleri Nasıl Yapılır?

İlaç Alerjisi Teşhisi

Ayrıntılı ve dikkatli bir muayene ve uygun teşhis testleri, kesin teşhis için olmazsa olmazlardır. Yanlış teşhis konulan ilaç alerjileri, hastaların uygunsuz ya da daha pahalı ilaçlar kullanmasına neden olmaktadır.

Doktorunuz fiziksel muayene yapar ve hastalığınız hakkında sorular sorar. Belirtilerin başlangıcı, ilacı almaya başladığınız zaman ve belirtilerinizin kötüleştiği dönemler doktorunuzun teşhis koyması için önemli ipuçlarıdır.

Alerji uzmanı tarafından yapılan alerji testleri bu konuda en büyük yardımcılardır.

Deri Prick Testi

Deri prick testinde, alerji uzmanı veya hemşire, şüphelenilen ilaçtan küçük bir miktar cildinize uygular ve sivri bir cisim yardımıyla deriye işlenir. Cildiniz pozitif reaksiyon gösterirse, ilacın uygulandığı kısım kızarır, kabarır ve kaşınır.

Prick testinde pozitif sonuç neredeyse her zaman doğru teşhise götürür. Çünkü vücudun direkt olarak reaksiyonu gözlenir.

Kandan Alerji Testi

Alerji uzmanınız belirtilere neden olan durumları ortaya çıkarmak için kan testi isteyebilir. Kandan alerji testleri çok az ilacı tespit etmek için kullanılsa da, bu yöntem genellikle tercih edilmez. Çünkü bu testin sonucu kullanılan makinelerin kalitesine bağlı olarak değişebilir, bu nedenle güvenilir değildir.

Önemli Bilgi;

İlaç alerjisi için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. İlaç alerjisi olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları ilaç alerjisi konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından ilaç alerjisinden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.