İlaç alerjisi vücudunuzdaki bağışıklık sisteminin bir ilaca karşı verdiği anormal reaksiyondur. Bitkisel, reçeteli veya reçetesiz her tür ilaç, ilaç alerjisini tetikleyebilmektedir. Bazı ilaçları aldıktan sonra vücudunuzda, kurdeşen, kaşıntı kızarıklık gibi belirtiler görülüyorsa, bu durum ilaç alerjiniz olabileceğini gösterir.Peki ilaç alerjisinin nedenleri nelerdir? Bu makalemizde sizler için anlattık.

İlaç Alerjisinin Nedenleri Nelerdir?

İlaç Alerjisinin Nedenleri

Bağışıklık sistemi, bir ilacı ölümcül ya da bakteriyel enfeksiyonmuşçasına zararlı bir madde olarak algıladığında, o ilaca karşı alerji meydana gelir. Çoğu zaman, bağışıklık sistemi bir ilaca karşı hassas olduğunda ilaç alerjisi gelişir.

İlaç Alerjisi Nasıl Oluşur?

Yani, ilacı ilk kez aldığınızda, bağışıklık sistemi onu zararlı içerik olarak algılar ve o ilaca karşı antikor geliştirir. Bir daha ki sefer o ilacı kullandığınızda, bu özel antikorlar ilacı zayıflatır ve bağışıklık sistemi direkt olarak harekete geçer. Bu olayda salgılanan antikorlar alerjik reaksiyonlara neden olur.

İlacı ilk kez kullanmanızda bunun farkına varamayabilirsiniz. Bazı verilere göre, antibiyotik gibi besin içeriklerindeki ilaç zerrelerinin miktarı bile bağışıklık sisteminizin antikor üretmesi için yeterlidir.

Bazı alerjik reaksiyonlar biraz farklı süreçlerle meydana gelebilir. Araştırmacılara göre; bazı ilaçlar direkt olarak, T hücresi olarak adlandırılan bağışıklık sistemi beyaz kan hücrelerine bağlanabilir. Bu durum alerjik reaksiyona neden olan kimyasalların salınımını harekete geçirir. Böyle durumlarda alerjik reaksiyon ilacı aldığınız ilk seferde meydana gelir.

Yaygın Olarak İlaç Alerjisine Neden Olan İlaçlar

Bağışıklık sisteminize göre herhangi bir ilaç alerjik reaksiyona neden olabilir, ancak bazı ilaçlar çok daha yaygın olarak ilaç alerjisiyle ilişkilendirilebilir. Bu ilaçları şöyle sıralayabiliriz:

– Penisilin gibi antibiyotikler,

– Aspirin ve steroid yapıda olmayan iltihap önleyici ilaçlar,

– Kanser tedavisi için kemoterapi ilaçları,

– Eklem iltihabı gibi otoimmün hastalıkları için kullanılan ilaçlar,

– Kortikosteroid kremler ya da losyonlar,

– HIV ya da AIDS olan kişiler için ilaçlar,

– Arı poleni ürünleri,

– Ekinezya

Alerjik Olmayan İlaç Reaksiyonları

Bazı durumlarda ilaca karşı olan reaksiyon ilaç alerjisiyle birebir aynı olabilir, ama bu bağışıklık sistemi tarafından tetiklenmemiştir. Bu durum alerjik olmayan aşırı hassasiyet reaksiyonu ya da pseudoallergy reaksiyonu olarak adlandırılır.

Bu durumla ilişkilendirilebilen yaygın ilaçlar şunlardır:

– Aspirin,

– Görüntüleme testlerinde kullanılan boyalar,

– Acıyı kesmek için kullanılan uyku ilaçları,

– Lokal anestezikler

İlaç Alerjisi Risk Faktörleri Nelerdir?

Herhangi bir kişi bir ilaca karşı alerjik gösterebiliyor olsa da, bazı faktörler ilaç alerjisi oluşma riskini arttırmaktadır. Bu faktörler şunlardır:

– Besin alerjisi, alerjik rinit gibi diğer alerjik hastalıklara sahip olmak,

– Başka bir ilaca karşı alerjik reaksiyon göstermiş olmak,

– Ailede başka kişilerde ilaç alerjisi olması,

– Aşırı doz, tekrar tekrar ilaç kullanmak ya da çok uzun süre bir ilacı kullanmak gibi çok fazla ilaca maruz kalmak,

– HIV ya da Ebstein-Barr Virüsü gibi alerjik ilaç reaksiyonlarla ilişkilendirilebilecek bazı hastalıklar

Önemli Bilgi;

İlaç alerjisi için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. İlaç alerjisi olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları ilaç alerjisi konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından ilaç alerjisinden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.