Kandan alerji testi bir çok alerjiye teşhis koymak için en iyi seçenek olmakla beraber tedaviye başlamak için en iyi seçenektir. Bir çok tarzı olan bu kandan alerji testinin en ince ayrıntısına kadar sizler için inceledik. Aşağıdaki makalemizde kandan alerji testinin neden yapıldığını inceledik gelin hep beraber bakalım bir numaralı teşhis maddesine;

Kandan Alerji Testi Neden Yapılır?

Kandan Alerji Testi Neden Yapılır?

Ciltten alerji testi genel olarak tercih edilen yöntemdir fakat bazı durumlarda kandan alerji testine başvurmak gerekebilir.

– test sonuçlarına müdahale ettiği bilinen bir ilaç kullanıyor ve bunu bir kaç gün süreyle durdurmayı bırakamazsanız, antihistaminikler, steroidler ve belirli antidepresanları içerir.

– Deri testinde olan bir çok iğne çiziği vücuda verilen zarar kan testinde verilmez.

– Kararsız bir kalp rahatsızlığına sahip olabilirsiniz ve bunu kontrol altına alır.

– Astım kontrol altındadır.

– Şiddetli egzama, dermatit, sedef hastalığı veya başka ciddi cilt rahatsızlıklarında kullanılır

– Deri testi sırasında, vücut aşırı reaksiyon gösterebilir veya anafilaksi adı verilen hayatı tehdit eden alerjik reaksiyon öncüsü olabilir. Fakat kan testinde böyle bir durum yoktur. Daha az risklidir ve vücuda daha az zarar verdiği için genel olarak kandan alerji testi önerilir.

Alerji uzmanınız tedaviye (immünoterapi) başladığında ne kadar iyi çalıştığını belirlemek için kan testi yapabilir. Kan testi bir alerjinin büyümüş olup olmadığını gösterebilir. Bu sayede hem doktorun hem hastanın işi daha da kolaylaşır.

Önemli Bilgi;

Çocuk Alerji Uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.