Kandan alerji testi bir çok alerjiye teşhis koymak için en iyi seçenek olmakla beraber tedaviye başlamak için en iyi seçenektir. Bir çok tarzı olan bu kandan alerji testinin en ince ayrıntısına kadar sizler için inceledik. Aşağıdaki makalemizde kandan alerji testinin türlerinin ne olduğunu inceledik gelin hep beraber bakalım bir numaralı teşhis maddesine;

Kandan Alerji Testi Türleri Nelerdir?

Kandan Alerji Testinin Türleri Nelerdir?

Kandan alerji testleri kanınızdaki alerjiye neden olan tetikleyiciyi spesifik antikor miktarını tespit eder ve ölçer. Alerji olarak bilinen bir alerji tetikleyicisine başvurduğunuzda, vücudunuz buna karşı antikor üretmeye başlar. Antikorlar vücudunuza ki hücrelere bazı kimyasalları bırakmalarını sağlar. Alerji belirtilerinin nedeni bu kimyasal maddelerdir. İmmunoglobulin E(IgE), vücudun alerji tepkisine güçlü bir şekilde bağlı olan bir antikordur.

Kandan alerji testleri genellikle yaşadığınız yerle ilgili toz, hayvan tüyü, ağaçlar, otlar, yabani otlar ve kalıplar da dahil olmak üzere en yaygın tetikçilerden en az 10 tanesini tarar. Özellikle besin alerjisinin teşhisinde çok yararlı olan bu test daha çok bu gibi durumlar için kullanılır.

– Enzim bağı immünosorbent deneyi ( ELISA, or EIA )

– Radyoallergosorbent testi ( RAST )

ELISA testi, kanınızdaki alerjene spesifik antikorların miktarını ölçer.

RAST testi, alerji tetikleyicilerinizi tanımlamak için spesifik  alerjenle ilgili antikorları arar.

ELISA testinin sunulmasından bu yana, RAST testi genellikle kullanılmamıştır.

Alerji, belirli beyaz kan hücrelerinin çeşitliliğine neden olabilir. Doktorunuz alerjiniz olduğunu düşünürse, eozinofil adı verilen beyaz hücre sayımı da dahil olmak üzere, beyaz kan hücrelerinin sayısını kontrol etmek için yapılan kan testleri de yapılabilir. Bununla birlikte diğer bir çok sağlıklı durumun beyaz kan hücrelerinde artışa neden olabileceğini akılda tutmak önemlidir. Alerjik reaksiyonlardan sorumlu kimyasalların salınımı ölçen diğer kan testleri yapılabilir.

Önemli Bilgi;

Çocuk Alerji Uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen astım ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.