Sigara kullanımının ve kötü hava sahası artışı yüzünden günümüzdeki en korkutucu ve en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri olan öksürüğünüzden kan gelmesi durumunu sizler için açıkladık. Bu makalemizde de öksürükten neden kan gelebileceğinin cevabını verdik.

Kanlı Öksürüğün Nedenleri Nelerdir?

Kanlı Öksürüğün Nedenleri

Kanlı balgam, kanlı öksürüğün akciğerlerden gelen bir parçasıdır. Kan her yerden gelebilir örneğin ; midenizden veya akciğerlerinizden. En önemli konulardan biri olan,doktorunuzun bu kanın nereden geldiğini anlaması ve ona göre bu öksürüğü durdurmasıdır. Kanlı öksürüğün en önemli iki ana nedeni kronik bronşit ve bronşektazidir. Şimdi gelin bir de diğer nedenlere bakalım:

– Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)

– Kistik fibröz

– Uyuşturucu kullanımı – kokain gibi

– Yabancı maddeler

– Granülomatoz poliyanjit

– Akciğer apsesi

– Akciğer kanseri

– Amfizem ( doku ve organlar arası hava kalması )

– Mitral kapak stenozu

– Paraziter enfeksiyon

– Sıkılmış veya çekilen karın kasları

– Akciğer damar tıkanıklığı

– Göğüs travması

– Tüberküloz ( Verem )

Önemli Bilgi;

Kanlı öksürük için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Kanlı öksürüğü olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları kanlı alerjik öksürük hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjik öksürükten şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.