Sigara kullanımının fazlalaşması ve kötü hava sahaları yüzünden artan bir durum olan öksürükten kan gelme durumu neredeyse herkesi korkutan bir hastalıktır öncesi tehdittir. Aynı normal öksürük gibi,kanlı öksürükte bir hastalık öncesi ön hazırlıktır. Aşağıdaki makalemizde sizler için kanlı öksürük tedavisi hakkında bilgiler verdik gelin hep beraber bakalım.

Kanlı Öksürüğün Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanlı Öksürüğün Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Kanlı öksürüğe sahip olan insanların asıl hedefi tedavi olurken kanın durmasıdır  aynı zamanda kanlı öksürüğe neden olan yani altında yatan herhangi bir tehdit var mı bunu anlamak.

– Bronşiyal Atardamar Tıkanıklığı: Doktor boya ciğerlerinize boya enjekte edip atardamarları video kameradan izler ve kanın geldiği kaynağı bulur. Kaynağı bulduktan sonra atardamarı metal bir dolguyla veya bir madde ile kapatır ve kan akışını durdurur.Kan genel olarak hastaların %90ında bu şekilde durmuştur.

– Solunum Yolları Gözlemi: Endoskopide kullanılan araçların bir çoğu kanlı öksürüğün bazı nedenlerini tedavi etmek için kullanılır. Örneğin şişik bir balondaki hava kanamayı durdurmaya yardımcı olabilir.

– Ameliyat: Hayatınızı tehdit edecek kadar sınıra dayanan bir kanlı öksürüğün ameliyattan başka çaresi yoktur. Ameliyat ile akciğer temizliği yapılır.

Kanlı öksürük hastalığının tedavisinde asıl amaç her zaman öksürüğün altında yatan nedeni bulmaktır.Şimdi de, gelelim diğer tedavi yöntemlerine:

– Antibiyotik: Zatürre ve tüberküloz (verem) tedavilerinde kullanılır.

– Kemoterapi: Akciğer kanseri tedavisinde kullanılır.

– Steroidler: İltihaplanan durumlarda kullanılır.

Önemli Bilgi;

Kanlı öksürük için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Kanlı öksürüğü olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları kanlı alerjik öksürük hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjik öksürükten şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.