Kanlı balgam, kanlı öksürüğün akciğerlerden gelen bir parçasıdır. Yani bu durumun ciddiyetini göstermektedir. Çevre koşullarının ve hava kirliliğinin kötüye gittiği günümüzde kanlı öksürük dikkat edilmesi gereken ve altında alerji yatabilecek bir durumdur. Bu başlıkta sizler için kanlı öksürük durumunda ne zaman doktora gitmeniz gerektiğini anlattık.

Kanlı Öksürük İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Kanlı Öksürük İçin Ne Zaman Doktora Gitmeliyiz ?

Eğer öksürüğünüzden kan geliyorsa hemen doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz öksürüğünüzden kanın neden geldiğini, problemin basit mi yoksa risk teşkil edecek bir durum olduğunu tanımlar. Eğer öksürüğünüzden kan geliyorsa ve gelen kan asla durmuyorsa acil tıbbi yardım almanız gerekmektedir.

Kanlı öksürükte genel nedenlerden biri akut bronşitidir, fakat herhangi bir tedavi görmeden kendi kendine bile iyileşebilir.Bronşiti olan hastalar balgamlarında kan gördüklerinde bir hafta boyunca çok dikkatli izlemeliler. Eğer artış gösterirse acilen doktoruna başvurmalılar. Kanlı öksürük çok önemli tıbbi bir durumun habercisi olabilir. Eğer size aşağıda verdiğimiz örneklerden birini yaşıyorsanız ve kanlı öksürüğünüz varsa acilen doktorunuza başvurmalısınız:

– Bir haftadan daha fazla balgamınızda kan var ise ve gün geçtikçe daha da kötüye gidiyorsa.

– Göğüs ağrısı

– Kilo kaybı

– Geceleri özellikle uykunuzda fazla terliyorsanız

– 38 dereceden fazla ateşiniz var ise

– Normal nefes alma derecenizden daha hızlı ve kısa kısa nefes alıyorsanız.

Kanlı öksürük genel olarak hastanelerde tedavi edilir bu yüzden eğer yukarda bahsettiğimiz belirtiler sizde de var ise acilen tıbbi yardım için hastaneye gidiniz.

Önemli Bilgi;

Kanlı öksürük için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Kanlı öksürüğü olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları kanlı alerjik öksürük hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjik öksürükten şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.