Kronik sinüzit sık görülen bir durumdur, ve ayrıca sinüslerin şişmesinden ve iltihaplanmasıyla birlikte en az 12 hafta sürmektedir. Aynı zamanda kronik rinosinüzit olarak da bilinen bu durum, burun akmasını engeller ve sümük birikimine neden olur. Bu nedenle de burun aracılığıyla nefes almak zorlaşır. Bu başlıkta sizlere kronik sinüzitin ne olduğunu anlattık.

Kronik Sinüzit Nedir?

Kronik Sinüzit Nedir ?

Kronik sinüzit, geniz yolu çevresindeki kavitelerin iltihaplanması ve şişmesiyle görülen ve tedavilere rağmen en az 12 hafta süren, sık görülen bir hastalıktır.

Aynı zamanda kronik rinosinüzit olarak da bilinen bu durum burun akmasını engeller ve sümük birikimine neden olur. Burun aracılığıyla nefes almak zorlaşır. Yüzünüzün ve gözlerinizin olduğu bölgelerde bir şişlik hissi verdiği gibi yüz ağrısı veya yüz hassasiyetiniz olabilir.

Kronik sinüziti mikrop olarak kapılabilir,  bulaşıcıdır, sinüslerde büyümeye neden olabilir. Bu durum genel olarak genç ve orta yaşlı yetişkin insanları etkilemesine rağmen küçük çocuklarda da görülür.

Önemli Bilgi;

Kronik sinüzit için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Kronik sinüziti olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları kronik sinüzit konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından, alerjik belirtisi olan kronik sinüzitten şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.