Kronik sinüzit, geniz yolu çevresindeki kavitelerin iltihaplanması ve şişmesiyle görülen ve tedavilere rağmen en az 12 hafta süren, sık görülen bir hastalıktır. Kronik rinosinüzit olarak da bilinen bu durum burun akmasını engeller ve burundan nefes almak zorlaşır. Kronik sinüzitin ilerlememesi adına tedavi oldukça önemlidir. Bizde sizlere bu makalede kronik sinüzitin tedavisini anlattık.

Kronik Sinüzitin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kronik Sinüzit Tedavisi

Kronik sinüzit tedavisinde asıl amaç;

– Sinüslerdeki iltihabı azaltmak,

– Burun akıntısını durdurmak,

– Altta yatan nedeni tespit edip, ortadan kaldırmak

– Sinüzit şiddetlenmelerinin sayısını azaltmaktır.

Kronik Sinüzit Belirtileri Azaltmak İçin Tedaviler

– Burna Tuzlu Su Uygulamak: Bu yöntem tuzlu burun spreyleri veya solüsyonlarıyla uygulanır, burun akıntısını azaltır ve alerjenler ve burnu duruma neden olan maddelerden tuzlu sprey veya solüsyonlar sayesinde temizler.

– Nazal Kortikosteroidler: Bu burun spreyleri iltihaplanmanın önlenmesinde ve tedavisinde yardımcı olur. Bu spreylere örnek olarak, Nasacort 24, Nasonex, Pulmicort Respules söylenebilir.

– Oral ya da Enjekte Edilen Kortikosteroidler: Bu tedavi şiddetli sinüzitlerde özellikle nazal polip olan kişilerde iltihaplanmayı önlemek için uygulanır. Yan etkisi olabileceğinden, uzun süre kullanımı önerilmez.

Antibiyotikler

Antibiyotikler genel olarak bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılması gereklidir. Eğer doktorunuz altında yatan nedeni bulamazsa genelde antibiyotik almanızı veya farklı ilaçlar almanızı önerir.

Bağışıklık Arttırıcı Tedavi (İmmunoterapi)

Eğer alerjiler sinüzitlerinize neden oluyorsa, immunoterapi vücudunuzun bu etkileri azaltmasını ve bazı alerjilere karşı bağışıklık kazanmanızı sağlar.

Ameliyat

Eğer ilaçlara karşı ve normal tedavilere bağışıklığınız varsa ameliyatta bu hastalıktan kurtulmak için bir seçenektir. Öncelikle doktor endoskopi alır ve sinüs yollarını ince uzun ışıklı bir çubukla görür ve sonrasında temizleme işlemi için hastayı ameliyata alır.

Önemli Bilgi;

Kronik sinüzit için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Kronik sinüziti olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları kronik sinüzit konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından, alerjik belirtisi olan kronik sinüzitten şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.