Öksürük vücudumuzun solunum yollarındaki  yabancı cisimleri temizleme yöntemidir. Sağlıklı kişilerde zaman zaman faydalı bile olabilen öksürük bir hastalık değil hastalık ön belirtisidir. Peki öksürük için alternatif ve bitkisel tedavi yöntemleri var mıdır? Bu bölümde sizleri öksürük için önerilebilecek alternatif ve bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgilendireceğiz. 

Öksürük İçin Alternatif Ve Bitkisel Tedaviler

Öksürük İçin Alternatif Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Öksürük ilaçları genel olarak öksürüğün neden olduğundan değil,öksürüğün verdiği rahatsızlığı geçirmek yanlış bir biçimde kullanılır. Eğer öksürük ilacı içiyorsanız talimatnamede yazan dozu ayarlamayı unutmayınız.

Çocuğunuza 4 yaşına kadar, öksürük ilacı vermeden önce kesinlikle doktorunuza başvurmanızda fayda var.

Öksürüğünüzü Hafifletmek İçin Yapabilecekleriniz

– Öksürük Pastilleri : Pastiller kuru öksürüklerinizi ve tahriş olmuş boğazınızı hafifletir. Fakat 6 yaşından küçük çocukların bu pastilleri kullanması boğulma gibi risklerden dolayı kullanması sakıncalıdır.

– Bal Yemek: Bir çay kaşığı bal yemek öksürüğünüzden kurtulmanıza yardımcı olur. Fakat 1 yaşından küçük çocukların yemesi sakıncalıdır.

– Havayı Nemlendirmek: Havayı temizlemek ve nemlendirmek için buhar cihazı kullanmalı  ya da çok sıcak bir duş alıp, buharla kendinizi ve öksürüğünüzü rahatlatabilirsiniz.

– Sıvı Tüketmek: Sıvı tüketmek boğazınızdaki balgamı zayıflatır.  Çay ve limon suyu gibi sıcak içecek tüketmek ise boğazınızı rahatlatır. Bu nedenlerle sıcak sıvılar tüketmek iyi geleceğinden, önerilebilir.

– Sigara Dumanından Uzak Durmak: Siz içmeseniz bile ikinci bir kişi içtiği zaman ve yanında olduğunuz zaman, bu öksürüğünüzü daha da kötüye götürecektir.

Önemli Bilgi;

Öksürük için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Öksürüğü olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları alerjik öksürük hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjik öksürükten şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.