Öksürük vücudumuzun solunum yollarındaki  yabancı cisimleri temizleme yöntemidir. Sağlıklı kişilerde zaman zaman faydalı bile olabilen öksürük bir hastalık değil hastalık ön belirtisidir. Bu bölümde öksürüğün ne olduğundan bahsettik.

Öksürük Nedir?

Öksürük Nedir ?

Öksürük, boğaz veya solunum yollarımızın tahriş olduğu zaman vücudunuzun yanıt verme şeklidir. Tahriş edici madde beyninize mesaj gönderen sinirleri uyarır ve beyin bu durum sonrasında göğsünüzdeki ve karnınızdaki kasları, tahriş edici maddeyi zorlamak için havayı ciğerlerinizden dışarı itmeniz için uyarır.

Ara sıra görünen öksürükler normal ve herhangi bir tehlike arz etmezler. Haftalarca süren öksürüklerde, rengi değişmiş veya kanlı balgam ortaya çıkartan bir öksürük, tıbbi yardıma ihtiyaç duyan bir durumu gösterir.

Bazı durumlarda öksürük çok güçlü olabilir. Güçlü bir öksürüğün havadaki hızı saatte 804 kilometreye kadar ulaşabilir. Uzun süreli ve kuvvetli öksürükler uykusuzluğa, baş ağrılarına,  idrar kaçırmaya hatta kaburgalarınızın kırılmasına sebebiyet verebilir.

Önemli Bilgi;

Öksürük için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Öksürüğü olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları alerjik öksürük hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjik öksürükten şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.