Polen alerjisi, bahar aylarının gelmesine bir çok insanın sevinmesine engel olur ve bu durum rahatsız edici bir durumdan çıkıp artık günlük ritüel yaşamımızı adeta kontrol eden bir duruma  gelir. Sizleri bahar aylarında tekrardan rahat bir yaşam sürebilmeniz  ve sizi bilgilendirmek için polen alerjisini detaylı bir şekilde inceledik. Bu makalemizde polen alerjisinin nedenlerini inceledik;

Polen Alerjisinin Nedenleri Nelerdir?

Polen Alerjisinin Nedenleri Nelerdir?

Yaban mersini, ot, meşe ağacı gibi bir çok bitki hava yolu ile beraber bizleri etkileyebilen ve havada dolaşacak kadar hafif polen adlı ince bir toz oluşturur. Böyle bitkiler kendilerini böyle büyütür ve çoğalırlar bu da polen alerjisi olan hastaların bahar aylarında daha fazla rahatsız olmasını sağlar. Türkiye’de 5 milyondan fazla insanın polen alerjisi bulunmaktadır. Bazı insanlar ise sadece bahar aylarında bulunan ağaçların polenlerine karşı alerjiktir. Bir çok hastanın ise yaz mevsiminde oluşan daha fazla ot yüzünden ot poleni alerjisi bulunmaktadır. Hastalar genel olarak yaygın bir biçimde görülen yabani ot poleni alerjisine sahiptir ve bu durumu yaşarken bir çok belirti görülebilir.

Önemli Bilgi;

Polen alerjisi için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Polen alerjisi olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji  /  İmmünoloji Uzmanları  Polen Alerjisi  konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından polen alerjisinden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.