Spirometri testi doktorunuz ve hemşirenizin size vereceği talimatlar doğrultusunda yapılır. Bu talimatlara uymalı ve doğru şekilde nefes almamız gerekir. Bu yazımızda sizlere spirometri testinin (solunum fonksiyon testinin) nasıl yapıldığını yazdık.

Solunum Fonksiyon Testi nasıl yapılır? Sizi neler bekliyor?

Solunum Fonksiyon Testi nasıl yapılır? Sizleri neler bekliyor?

Test öncesinde doktorunuz ve hemşireler size gerekli talimatları vereceklerdir. Onları dikkatle dinlemeli ve anlamadığınız noktalar olduğunda kendilerine sormalısınız. Anlamlı ve doğru test sonuçları için, bu talimatlara uymanız ve uygun bir şekilde nefes alıp vermeniz oldukça önemlidir.

Söz konusu test genellikle oturur vaziyette yapılır. Burun deliklerinizi kapalı tutabilmek için burnunuza bir mandal yerleştirilir. Spirometre cihazına bağlı bir borunun ucundaki solunum aparatını ağzınıza aldıktan sonra, derin bir nefes alıp tüm havayı olabildiğince hızla üflemeniz istenecektir. Dudaklarınızla aparat ucunu tam olarak kavramanız da hava kaçışını önlemek için şattır.

Tutarlı olduğunu anlamak için, aynı teste 3 kez girmek gerekir. Çıkan 3 sonuç birbirinden çok farklıysa test tekrarlanabilir. Doktor, birbirine yakın 3 sonuçtan en yüksek değerleri içereni, test sonucu olarak kabul eder. Tüm bu süreç genellikle 15 dakikadan azdır.

Doktorunuz ilk testten sonra, ciğerlerinizi açmak için nefesle çekilen bronş genişletici bir ilaç (bronkodilatör) verebilir. Bu durumda ilacı aldıktan sonra 15 dakika bekleyip teste geri dönersiniz. Doktor, nefes açan ilaç verilmeden önceki sonuçlar ile ilaç kullanımından sonraki sonuçları karşılaştırabilir; böylelikle bronkodilatörün nefesinizi açıp açmadığına kanaat getirebilir.

Önemli bilgi;

Alerji uzmanları (Diğer adıyla immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) astım, immünoloji ve alerji hastalıkları konularında özel eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle spirometri yani diğer adıyla solunum fonksiyon testlerinin alerji uzmanları tarafından yapılması ve değerlendirilmesi uygundur.