Spirometri test sonuçlarının değerlendirmesinde iki parametre kullanılır. Zorlu vital kapasite (FVC) ve Birinci saniye zorlu ekspiratuar volüm (FEV1). Bu yazımızda sizlere spirometri (solunum fonksiyon testi) test sonuçlarını yazdık.

Solunum Fonksiyon Testi sonuçları

Solunum Fonksiyon Testi sonuçları

Sonuçları değerlendirmede en sık şu iki parametre kullanılır:

  • Zorlu Vital Kapasite (FVC): Bu değer, derin nefes aldıktan sonra zorlu, derin ve hızla nefes verilerek akciğerlerden çıkarılabilen maksimum hava hacmidir. Normalden düşük bir FVC değeri, kısıtlanmış akciğer kapasitesini (restriktif akciğer hastalıklarını) işaret eder.
  • Birinci Saniye Zorlu Ekspiratuar Volüm (FEV1): Bu değer, derin nefes alındıktan sonra ilk 1 saniye içinde çıkarılabilen havanın hacmini belirler. FEV1’in düşük çıkması, hava yollarında tıkanıklığı (obstrüksiyonu) gösterir.

Önemli bilgi;

Alerji uzmanları (Diğer adıyla immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) astım, immünoloji ve alerji hastalıkları konularında özel eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle spirometri yani diğer adıyla solunum fonksiyon testlerinin alerji uzmanları tarafından yapılması ve değerlendirilmesi uygundur.

Özet olarak…

Spirometri testi kolay uygulanabilen, girişimsel olmayan, tanı değeri yüksek, güvenilir bir testtir. Günümüzde çok sık görülen astım, KOAH gibi birçok akciğer hastalığının teşhisinde çok önemli bir yere sahiptir.