Alerji aşısı alerjik hastalıkta görülen belirtierin ortadan kaldırılmasına, bağışıklık sisteminin güçlenmesine, yeni alerjilerin ve alerjik hastalıkların gelişmesine engel olabilen önemli bir tedavi yöntemidir.

Alerji Aşısı Nedir?

Alerji Nedir?

Alerji alerjik bir maddednin vücudumuzda anormal bir bir reaksiyon yaparak çocukları rahatsızlıklar veren bir durumdur. Sıklıkla rahatsılık veren alerjenler ev tozu mite’ları (ev tozu akarları), polenler, küfler, evcil hayvanların deri döküntüleri ve tüyleridir. Alerji nedeniyle bazen astım hastalığı bazı zamanlar da alerjik nezle, egzama gibi çeşitli alerjik rahatsızlıklar gelişmektedir.

Alerji Aşısı nedir?

Alerji aşısı ise alerjisi olan çocuklar için hayat kalitesini artıran önemli bir tedavi yöntemidir. Alerji aşsılarının amacı alerjen bir maddenin vücudumuzda yaptığı aşırı reaksiyonları normale döndürmektir.

Alerji Aşısı Neden Önemlidir?

Alerji aşısı hapşırma, nezle, göz kaşıntısı gibi alerjik hastalıkların belirtilerini iyileştimesi yanında bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etkileri olmaktadır. Alerji aşısınınyeni alerjilerin gelişmesini önleyici etkileri de vardır. Alerjik nezleli bir çocukta astımın da gelişmesini engelleyebileir.

Alerji Aşısı Çeşitleri Nelerdir?

Alerji aşıları dil altı sprey, dil altı damla, dil altı tablet ve cilt altı enjeksiyon şeklinde yapılabilmektedir.

Sonuç olarak alerji aşısı alerjik hastalıkların tedavşsinde kullanılabilen önemli bir redavi yöntemidir.