Alerji Aşısı

Alerji aşısı alerjik hastalıkta görülen belirtilerin ortadan kaldırılmasına, bağışıklık sisteminin güçlenmesine, yeni alerjilerin ve alerjik hastalıkların gelişmesine engel olabilen önemli bir tedavi yöntemidir.

Alerji Aşısı nedir?

Alerji aşıları ise alerjisi olan çocuklar için hayat kalitesini artıran önemli bir tedavi yöntemidir. Alerji aşılarının amacı alerjen bir maddenin vücudumuzda yaptığı aşırı reaksiyonları normale döndürmektir.

Alerji Aşısı Neden Önemlidir?

Alerji aşıları hapşırma, nezle, göz kaşıntısı gibi alerjik hastalıkların belirtilerini iyileştirmesi yanında bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etkileri olmaktadır. Alerji aşısının yeni alerjilerin gelişmesini önleyici etkileri de vardır. Alerjik nezleli bir çocukta astımın da gelişmesini engelleyebilir.

Alerji Aşısı Çeşitleri Nelerdir?

Alerji aşıları dil altı sprey, dil altı damla, dil altı tablet ve cilt altı enjeksiyon şeklinde yapılabilmektedir.

Sonuç olarak alerji aşısı alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılabilen önemli bir tedavi yöntemidir.

Alerji Aşılarından (İmmunoterapi) Kimler Yararlanabilir?

Alerji aşı tedavisi alerji semptomlarına neden olan alerjenlerin artan dozlarda hastaya enjekte edilmesini içerir. Alerji uzmanları tarafından yapılan alerji deri testleri ve diğer tetkiklerle birlikte uygun alerjenlerin ve konsantrasyonun belirlenmesi sonrasında tedavinin başlanması uygun olur.

Araştırmalar alerji aşılarının aşağıdaki hastalıklarda etkili olabileceğini göstermiştir:

  • Alerjik astım
  • Alerjik rinit ve konjunktivit
  • Böcek alerjisi ( Arı Alerjisi )
  • Atopik dermatit ( bazı gruplarında)

Alerji aşılarının en çok alerjik rinit, astım ve arı alerjisinde etkinliği gösterilmiştir. Bunların dışında atopik dermatit ile birlikte ev tozu, küf veya polen alerjisi saptanan hastalarda da etkisi olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur.

Günümüzde, gıda alerjileri için immünoterapi önerilmemektedir ve gıda alerjileri için ağız yoluyla duyarsızlaştırma ile ilgili araştırmalar ABD’de devam etmekle birlikte, şimdilik alerjiye yol açan gıdadan sıkı bir şekilde kaçınılması önerilmektedir.