Alerji Testleri

Alerji testleri, günümüzde ortaya çıkan yeni tetikleyiciler ve alerjenlerle birlikte alerjik hastalıklar her geçen gün artmaktadır. Alerjik rinit ve astım gibi solunum yolu alerjilerinde artış görüldüğü gibi gıda alerjilerinde ve ilaç alerjilerinde de artış vardır. Alerji Testleri Nelerdir? Bu yazımızda detaylı bir şekilde bahsediyor olacağız.

Alerjik hastalıklar farklı şikayetlerle ortaya çıkabilmekte bazen tanı koymakta zorlanılmaktadır. Şikayetlerin bir kısmının alerji ile ilişkili olabileceği düşünüldüğünde alerji uzmanlarına yönlendirilmekte ve bu şekilde alerji uzmanları tarafından görülmektedir. Özellikle alerjik şok gibi ciddi alerjik reaksiyonlar acil olarak tanısının konulması ve tedavisinin yapılaması gereken hastalıklardır.

Burun kaşıntısı, akıntısı, tıkanıklık hapşırma vücutta kaşıntı kızarıklık kabarıklık nefes darlığı hırıltı gibi şikayetleri en sık görülen şikayetlerdir. Bunun yanında öksürük, karın ağrısı, şişkinlik, mide bulantısı, kusma, ishal, kabızlık, baş ağrısı, yorgunluk, uykusuzluk, vertigo gibi birçok şikayetlerde alerjik hastalıklarla ilişkili olabilir.

Yama Testi

Yama testleri genellikle spesifik bir maddenin alerjik deri tahrişine (kontakt dermatit) yol açıp açmadığını göstermek için kullanılır. Bu testler birkaç gün içinde gelişen geç alerjik reaksiyonları tespit edebilirler.

Yama testi nasıl yapılır?

Yama testinde diğer iki testin aksine iğne kullanılmaz. Alerjenler özel yama bantlara emdirilmiş haldedirler ve bu bantlar deriye yapıştırılır. Bu test sırasında deriniz 20’den fazla kontakt dermatite sebep olabilecek maddeye aynı anda maruz kalır. Bunlar arasında ilaçlar, lateks, parfümler, koruyucular, saç boyaları, metaller ve daha birçok madde yer alır. Yama bantları sırtınızda veya kolunuzda 48 saat boyunca kalır. Bu süre zarfında duş almaktan ve çok terletecek aktivitelerden kaçınmalısınız. Doktorunuzun yanına geldiğinizde bantlar çıkarılır ve yama yerleri alerjik reaksiyonlar açısından kontrol edilir.

Deri İntra Dermal Test

İntradermal testte şırınga ile ön kol derisi altına az miktarda alerjen enjekte edilir. Enjeksiyon yeri 15 dakika sonra alerjik reaksiyonlar açısından kontrol edilir. Doktorunuz bu testi penisilin alerjisi veya böcek zehri alerjisi olup olmadığını anlamak için isteyebilir.