Cilt Kaşıntısı

Cilt kaşıntısı, rahatsız edici olan ve hayat kalitemizi etkileyen, günlük yaşamımızı daha da zor bir hale getiren bir durumdur. Cilt kaşıntısı rahatsız edici bir durum olduğu gibi size sürekli olarak kaşınma hissi yaratabilir. Aynı zamanda prurit olarak da bilinen bu durum genel olarak kuru ciltlerde görünür.

Cilt Kaşıntısı Nedir ?

Cilt kaşıntısı rahatsız edici bir durum olduğu gibi size sürekli olarak kaşınma hissi yaratabilir. Aynı zamanda prurit olarak da bilinen bu durum genel olarak kuru ciltlerde görünür. Genellikle yaşlı insanlarda görünen bu durumun nedeni cildin yaş yüzünden kurumaya başlamasıdır.

Kaşınan cildinizin nedenine bağlı olarak bazı durumlarda normal gözükebilir, bazı durumlarda da kırmızı, kaba, darbe almış gibi veya kabarcıklar oluşabilir. Sürekli olarak tekrarlanan kaşıntılar bu durumu arttırabilir, cildin kabarmış bölgelerinde kanamalar veya mikrop kapma gibi durumlar görülebilir.

Kaşıntı önleyici ürünler kullanılarak, serin banyolar alarak veya nemlendirme gibi kendi kendine bakım önlemleri almak, kaşıntılı olan cildinizi rahatlatmaya yardımcı olabilir. Uzun süreli rahatlamak, kaşıntılı cildin neden olduğunu ve tedavi etmeyi gerektirir. Cilt kaşıntısı tedavisinde ıslak sargılar, hafif olan bir terapi ve bunlar için ilaçlar gerekir.

Cilt Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

– Cilt Kuruluğu: Eğer kaşınan bölgede parlaklık kırımızı şişlik veya diğer kötü değişimlerden görmüyorsanız, olası neden cilt kuruluğudur. Kuru cilt genellikle yaşlılık, klima, merkezi ısıtma veya fazla banyo yapmanın uzun süreli kullanımı gibi çevresel faktörlerden kaynaklanabilir.

– Cilt Durumları Ve Kızarıklıklar: Cilt durumlarında kaşıntıya sebep olan bir çok hastalık ve durum bulunmaktadır bunlar örnek olarak; egzama, sedef hastalığı, bit ve su çiçeği.

– İç Hastalıkları: Cilt kaşıntısı bir çok alt nedenli hastalığın belirtisi olabilir. Bunlara böbrek yetmezliği, karaciğer hastalıkları, demir eksikliği anemisi, tiroid sorunları, lenf bezi kanseri ve kan kanseri(Lösemi) dahildir.

– Sinir Bozuklukları: Sinir sisteminizi etkileyecek durumlar olarak; doku sertleşmesi, şeker hastalığı, sıkılaşmış sinirler, zona hastalığı cilt kaşıntınızı etkileyebilir.

– Tahriş Ve Alerjik Reaksiyonlar: Yün, sabun, kimyasallar ve diğer maddeler cildi tahriş edebilir ve kaşıntıya neden olabilir, bunlara ek olarak zehirli sarmaşıklar, kozmetik ürünler alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Besin alerjileri de cildinizin kaşınmasına yol açabilirler.

– İlaçlar: Antibiyotik, mantar, stüpefiyan (uyuşturucu ağrı kesici ilaçlar) gibi ilaçların reaksiyonları vücudunuzda yaygın bir döküntüye ve kaşınmalara neden olabilir.

– Hamilelik: Hamilelik boyunca bazı kadınlar özellikle karın ve kalça bölgelerinde cilt kaşıntısını tecrübe edebilir. Deri iltihabı gibi durumlar hamilelikte daha da kötüye gitmektedir.

Cilt Kaşıntısının Belirtileri Nelerdir?

Kaşıntılarınız cildinizdeki hacmi küçük olan yerlerde kol, bacak gibi yerlerde de görünebilir, tüm vücudunuzda da görülebilir. Cilt kaşıntısı, deride gözle görülür herhangi bir değişiklik olmadan ortaya çıkabilir. Veya altta gösterdiğimiz 4 maddeli gözle görülür belirtileri olabilir;
– Kızarıklık
– Şişlikler, benekler ya da kabarmalar
– Kuru ya da cilt çatlaması
– Derimsi pullu bir cilt dokusu

Bazen bu kaşıntılar uzun süreli, yoğun olabilir ve bu durum daha fazla kaşıntıya yol açabilir. Ne kadar fazla kaşınırsa o kadar fazla kaşırsınız ve bu durumdan kurtulması zorlaştığı gibi cildinize zarar verme veya mikrop kapma olasılığınızda doğru orantıda artabilir.

Cilt Kaşıntısının Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kaşıntının nedenini takip etmek zaman aldığı gibi aynı zamanda fiziki muayene ve geçmişi dikkat edilmesi gereken bir çalışma gerektirir. Eğer doktorunuz bu kaşıntının altında bir neden olduğunu tespit ederse sizi aşağıda gösterdiğimiz testlere sokabilir;

– Kan Testi: Tam bir kan sayımı yapılır ,demir eksikliği gibi kaşıntıya yol açabilecek bir kanıt ortaya çıkabilir.

– Tiroid, Karaciğer ve Böbrek Fonksiyon testleri: Karaciğer, böbrek rahatsızlıkları ve hipertiroid gibi tiroid anormallikleri kaşınmaya neden olabilir.

– Göğüs Röntgenleri: Genişleyen lenf düğümleri gibi cilt kaşıntısı ile ilişkin altta yatan hastalıkların belirtileri X ışınları kullanılarak görülebilir.

Cilt Kaşıntısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

– Kortikosteroid kremler: Eğer cildiniz kızarıyorsa ve kaşınmaya başlıyorsa, doktorunuz etkilenen bölgelere ilaçlı bir krem uygulanması önerisinde bulunabilir. Ayrıca bu alanları su veya diğer ilaçlı çözeltilerle ıslatılmış nemli bir pamuk malzeme ile kaplamanızı önerebilir. Pansumanlardaki nem oranı cildin kremi emmesine, cildin soğumasına yardımcı olduğu gibi buna ek olarak kaşıntıyı azaltır.

– Kalsinörin Engelleyiciler: Takrolimus ve Pimekrolimus gibi belirli ilaçlar eğer kaşıntı bölgesi geniş değilse bazı durumlarda kortikosteroid kremler yerine kullanılabilir.

– Antidepresanlar: Prozac, zoloft gibi seçici serotonin geri alım engelleyici ilaçları çeşitli cilt kaşıntılarını azaltmaya yardımcı olabilir.

– Altta Yatan Hastalığın Tedavisi: Böbrek hastalıkları, demir eksikliği ve tiroid anormallikleri gibi altta yatan hastalıklar kaşıntıya sebep olur ise, bu tür hastalıkların tedavisinde genel olarak kaşıntı son bulur. Bu hastalıkların tedavisinin yanında diğer kaşıntı azaltma yöntemleri de önerilebilir.

– Işık Terapisi(Fototerapi): Fototerapi, cildinizi belirli dalga boylarındaki morötesi(ultraviyole) ışınlara maruz bırakmayı içerir ve kaşıntı kontrol altına alınana kadar genellikle bir çok seans olarak planlanır.

– Alternatif Tedavi: Strese bağlı olan kaşıntılarda, belirtilerin hafiflemesi için meditasyon, akupunktur veya yoga önerilebilir.

Cilt Kaşıntısı Tedavi Edilmezse Ne olur?

Cilt kaşıntısı hayat kalitenizi etkilediği gibi, sıklaşır ve yoğunlaşır ise tehlikeli olabilecek durumları da beraberinde getirir. Bu durumu algılayıp tedavi etmezsek;

– Cilt yaralanması
– Mikrop kapmak
– Yara izi ve sıyrık kalması
gibi durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

Cilt Kaşıntısı İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Eğer cilt kaşınmasında altta belirttiğimiz 5 madde görüldüğünde alerji uzmanınıza başvurmanız gerekmektedir. Gelin, bakalım bu 5 madde nedir ve ne zaman doktora gitmemiz gerekiyor sorusunu kafanızdan çıkartalım.

– Cilt kaşınmalarınız 2 haftadan fazla sürüyorsa ve kendi önlemleriniz bu durumda bir işe yaramıyorsa,
– Uyumanızı, günlük yaşamınızı etkiliyorsa ve etkileri gittikçe şiddetleniyorsa,
– Aniden ortaya çıkar ve kolayca açıklanamazsa,
– Tüm vücudunuzu etkiliyorsa,
– Bağırsak ve idrar sıklığında değişikler, ciltte kızarma, çok yorgun hissetmek, ateşlenmek, kilo kaybı gibi belirtilerin olması.