Öksürük

Öksürük, boğaz veya solunum yollarımızın tahriş olduğu zaman vücudunuzun yanıt verme şeklidir. Tahriş edici madde beyninize mesaj gönderen sinirleri uyarır ve beyin bu durum sonrasında göğsünüzdeki ve karnınızdaki kasları, tahriş edici maddeyi zorlamak için havayı ciğerlerinizden dışarı itmeniz için uyarır.

Ara sıra görünen öksürükler normal ve herhangi bir tehlike arz etmezler. Haftalarca süren öksürüklerde, rengi değişmiş veya kanlı balgam ortaya çıkartan bir öksürük, tıbbi yardıma ihtiyaç duyan bir durumu gösterir.

Bazı durumlarda öksürük çok güçlü olabilir. Güçlü bir öksürüğün havadaki hızı saatte 804 kilometreye kadar ulaşabilir. Uzun süreli ve kuvvetli öksürükler uykusuzluğa, baş ağrılarına,  idrar kaçırmaya hatta kaburgalarınızın kırılmasına sebebiyet verebilir.

Öksürüğün Nedenleri Nelerdir ?

Ara sıra görünen bir öksürük ne kadar normal ve zararsız görünse de haftalarca devam eden bir öksürük tıbbi bir sorunun işareti olabilir

Akut olarak nitelendirdiğimiz öksürük genellikle aniden ortaya çıkar 3 haftadan az sürer. Kronik öksürük olarak nitelendirdiğimiz öksürük ise 8 haftadan fazla süren ve genellikle çocuklarda 4 hafta sürer.

Öksürük nedenleri arasında:

Genel Nedenler – Akut Öksürük

– Soğuk Algınlığı

– Grip

– Tahriş edici bir maddenin teneffüs edilmesi

– Sıkılmış ve ya çekilen karın kasları

– Boğmaca

Genel Nedenler – Kronik Sorunlar

– Alerjiler

– Astım

– Bronşit

– Reflü Hastalığı

Diğer Nedenler

– Akut sinüzit

– Bronşektazi

– Bronşiyolit ( Genellikle küçük çocuklarda görülür )

– Boğulma ( Genellikle çocuklarda görülür )

– Kronik sinüzit

– Kronik tıkalı akciğer hastalığı

– Kistik fibröz (Genetik bir akciğer hastalığıdır)

– Amfizem (Doku ve organlar arasında hava kalması)

– Kalp yetmezliği

– Larenjit ( Gırtlak iltihabı )

– Akciğer kanseri

– Tüberküloz ( Verem )

– Anjiyotensin dönüştürücü enzim

– Nöromüsküler hastalıklar ( Parkinson hastalığı gibi )

– Solunum sinsiytal virüsü (bebeklerde şiddetli solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olan bulaşıcı ve yaygın bir virüs)

Öksürüğün Belirtileri Nelerdir?

Öksürüğünüz bir kaç haftadır devam ediyorsa ve herhangi bir şekilde bitmiyorsa çocuğunuz veya siz:

– Yoğun bir şekilde öksürüp, yeşile yakın sarımsı bir balgam çıkartıyorsanız,

– Solunum yollarınızdan bir hırıltı geliyorsa,

– 38 dereceden fazla ateşiniz varsa,

– Nefes darlığı çekiyorsanız,

Doktorunuzu aramalı ya da hastaneye gidip tıbbi yardım almalısınız.

Acil Tıbbi Yardım Gerekebilecek Durumlar

Bazı durumlarda öksürüğün belirtileri çok şiddetli olabilir ve tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu durumlardan bazıları;

-Boğulma

-Zor nefes almak ve zor yutkunmak

-Öksürdüğünüzde pembe tonlu ve ya kanlı balgam gelmesidir.

Yukarıda belirtilen durumlar acilen tıbbi yardıma ihtiyacınız olduğunu gösterir.

Öksürük İçin Alternatif Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Öksürük ilaçları genel olarak öksürüğün neden olduğundan değil, öksürüğün verdiği rahatsızlığı geçirmek yanlış bir biçimde kullanılır. Eğer öksürük ilacı içiyorsanız talimatnamede yazan dozu ayarlamayı unutmayınız.

Çocuğunuza 4 yaşına kadar, öksürük ilacı vermeden önce kesinlikle doktorunuza başvurmanızda fayda var.

Öksürüğünüzü Hafifletmek İçin Yapabilecekleriniz

– Öksürük Pastilleri : Pastiller kuru öksürüklerinizi ve tahriş olmuş boğazınızı hafifletir. Fakat 6 yaşından küçük çocukların bu pastilleri kullanması boğulma gibi risklerden dolayı kullanması sakıncalıdır.

– Bal Yemek: Bir çay kaşığı bal yemek öksürüğünüzden kurtulmanıza yardımcı olur. Fakat 1 yaşından küçük çocukların yemesi sakıncalıdır.

– Havayı Nemlendirmek: Havayı temizlemek ve nemlendirmek için buhar cihazı kullanmalı  ya da çok sıcak bir duş alıp, buharla kendinizi ve öksürüğünüzü rahatlatabilirsiniz.

– Sıvı Tüketmek: Sıvı tüketmek boğazınızdaki balgamı zayıflatır.  Çay ve limon suyu gibi sıcak içecek tüketmek ise boğazınızı rahatlatır. Bu nedenlerle sıcak sıvılar tüketmek iyi geleceğinden, önerilebilir.

– Sigara Dumanından Uzak Durmak: Siz içmeseniz bile ikinci bir kişi içtiği zaman ve yanında olduğunuz zaman, bu öksürüğünüzü daha da kötüye götürecektir.

Öksürük İçin Doktora Giderken Nasıl Hazırlık Yapmalı?

– Kişisel değişimlerinizi not edin: Büyük ya da küçük yaşadığınız stres ya da değişiklikleri not edin.

– Sizi en çok rahatsız eden belirtileri not edin: Örneğin, günün belirli saatlerinde kötüleşen belirtilerinizi, belirli mevsimlerde kötüleşen belirtilerinizi ve diğer tetikleyicilere maruz kaldığınızdaki belirtileri not edin.

-Kullandığınız ilaçların listesini götürün: Kullandığınız vitamin, alerji, soğuk algınlığı gibi her türlü ilacı doktorunuzun bilmesi için ilaçların listesini hazırlayın.

– Sorularınızı yazın: Muayenede zamanını kısıtlı olabilir ya da soracağınız önemli soruları unutabilirsiniz. Aklınızda soru işareti kalmaması için soracağınız soruları önceden hazırlamanızda fayda var.

– Kullandığınız alerji ve öksürük ilaçlarını bırakın: Öksürük teşhisi için alerji uzmanınız alerji testi yapmayı uygun görebilir. Bu nedenle testin sonucunu etkilememesi bakımından kullandığınız alerji ve diğer ilaçları 1 hafta boyunca kullanmayın