Alerji günümüzde en yaygın görülen hastalıklardan biridir. Kişinin bağışıklık sisteminin bir maddeye karşı zararlıymış gibi reaksiyon göstermesi sonucu oluşan alerji, sosyal hayatı, çalışma hayatını,  günlük aktivitelerini etkilemektedir. Alerji hastalığının önlenmesi için teşhisin ardından tedavi süreci hayat kalitesinin artırmak adına önemli bir adımdır. Bizde sizlere bu makalemizde alerji tedavisi anlattık.

Alerji Tedavisi

Bağışıklık sisteminin bir maddeyi zararlıymış gibi algılayıp antikor üreterek, reaksiyon göstermesiyle vücut o maddeye karşı alerjik olur. Bu süreçten sonra o alerjen teşhis edilerek bir alerji tedavisi uygulanır. Alerji tedavilerini şu şekilde açıklayabiliriz;

– Alerjenden kaçınma: Alerji uzmanınız vücudunuzun reaksiyon gösterdiği alerjeni tespit edip bu alerjenden korunmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Bu adım genellikle alerjik reaksiyonların önlenmesinde ve belirtilerin azaltılmasında en önemli adımdır.

– Alerji ilaçları: Alerjinize bağlı olarak, ilaçlar bağışıklık sisteminizin reaksiyonlarının azaltılmasında yardımcı olacak ve belirtilerin şiddetini azaltacaktır. Alerji uzmanınız hap ya da şurup şeklinde ilaçlar, burun spreyleri ve göz damlaları önerebilir.

– İmmünoterapi: Çok şiddetli alerjiler için veya tedaviyle azalma görülmeyen alerjiler için, alerji uzmanınız alerji immünoterapi önerebilir. Bu tedavi yöntemi, özleşmiş alerjenin vücuda enjekte edilmesiyle oluşur. Genellikle bir kaç yıl boyunda devam eder.

Bir diğer immünoterapi yöntemi dil altına uygulanan tablet aşılardır. Özellikle polen alerjisinde kullanılır, tablet dil altında çözülür.

– Acil durumlar için epinefrin: Eğer kişide çok şiddetli alerji varsa, doktorunuz bu iğneyi acil durumlarda yanınızda taşımanız için önerir. Çok şiddetli alerjik reaksiyonlardai belirtileri azaltmada kullanılır.