Kanlı Öksürük

Kanlı öksürük (hemoptiz) ciddi sağlık sorunlarının işareti olabilir. Enfeksiyonlar, kanser, kan damarlarında ya da akciğerdeki bozukluklar kanlı öksürüğe neden olabilmektedir. Kanlı öksürük, eğer nedeni bronşit değilse tıbbi bir değerlendirme gerektirir. 

Kanlı öksürük genel olarak ,çeşitli akciğer hastalıkları yüzünden olmakla beraber bir çok alerji çeşidi yüzünden de olduğu görülür. Öksürüğün iki çeşit formu bulunmaktadır bunlar:

– Kanın açık kırmızı veya pembe gelmesi

– Kanın balgam ile karışması

Aynı zamanda hemoptizi (balgam ile karışık kan tükürmek) olarak bilinir. Küçük miktarda bir kanlı öksürük bile sizin acil tıbbi yardıma ihtiyacınız olduğunun habercisi olabilir. Fakat kan renginde olan tükürüklerin bazıları genel olarak görülür ve o kadar da ciddi bir durum değildir.

Eğer yüksek miktarda kanlı öksürüyorsanız acil tıbbi yardıma ihtiyacınız var demektir.

Kanlı Öksürüğün Nedenleri

Kanlı balgam, kanlı öksürüğün akciğerlerden gelen bir parçasıdır. Kan her yerden gelebilir örneğin ; midenizden veya akciğerlerinizden. En önemli konulardan biri olan, doktorunuzun bu kanın nereden geldiğini anlaması ve ona göre bu öksürüğü durdurmasıdır. Kanlı öksürüğün en önemli iki ana nedeni kronik bronşit ve bronşektazidir. Şimdi gelin bir de diğer nedenlere bakalım:

– Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)

– Kistik fibröz

– Uyuşturucu kullanımı – kokain gibi

– Yabancı maddeler

– Granülomatoz poliyanjit

– Akciğer apsesi

– Akciğer kanseri

– Amfizem ( doku ve organlar arası hava kalması )

– Mitral kapak stenozu

– Paraziter enfeksiyon

– Sıkılmış veya çekilen karın kasları

– Akciğer damar tıkanıklığı

– Göğüs travması

– Tüberküloz ( Verem )

Kanlı Öksürüğün Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Kanlı öksürüğe sahip olan insanların asıl hedefi tedavi olurken kanın durmasıdır  aynı zamanda kanlı öksürüğe neden olan yani altında yatan herhangi bir tehdit var mı bunu anlamak.

– Bronşiyal Atardamar Tıkanıklığı: Doktor boya ciğerlerinize boya enjekte edip atardamarları video kameradan izler ve kanın geldiği kaynağı bulur. Kaynağı bulduktan sonra atardamarı metal bir dolguyla veya bir madde ile kapatır ve kan akışını durdurur. Kan genel olarak hastaların %90ında bu şekilde durmuştur.

– Solunum Yolları Gözlemi: Endoskopide kullanılan araçların bir çoğu kanlı öksürüğün bazı nedenlerini tedavi etmek için kullanılır. Örneğin şişik bir balondaki hava kanamayı durdurmaya yardımcı olabilir.

– Ameliyat: Hayatınızı tehdit edecek kadar sınıra dayanan bir kanlı öksürüğün ameliyattan başka çaresi yoktur. Ameliyat ile akciğer temizliği yapılır.

Kanlı öksürük hastalığının tedavisinde asıl amaç her zaman öksürüğün altında yatan nedeni bulmaktır. Şimdi de, gelelim diğer tedavi yöntemlerine:

– Antibiyotik: Zatürre ve tüberküloz (verem) tedavilerinde kullanılır.

– Kemoterapi: Akciğer kanseri tedavisinde kullanılır.

– Steroidler: İltihaplanan durumlarda kullanılır.

Kanlı Öksürük İçin Ne Zaman Doktora Gitmeliyiz ?

Eğer öksürüğünüzden kan geliyorsa hemen doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz öksürüğünüzden kanın neden geldiğini, problemin basit mi yoksa risk teşkil edecek bir durum olduğunu tanımlar. Eğer öksürüğünüzden kan geliyorsa ve gelen kan asla durmuyorsa acil tıbbi yardım almanız gerekmektedir.

Kanlı öksürükte genel nedenlerden biri akut bronşitidir, fakat herhangi bir tedavi görmeden kendi kendine bile iyileşebilir. Bronşiti olan hastalar balgamlarında kan gördüklerinde bir hafta boyunca çok dikkatli izlemeliler. Eğer artış gösterirse acilen doktoruna başvurmalılar. Kanlı öksürük çok önemli tıbbi bir durumun habercisi olabilir. Eğer size aşağıda verdiğimiz örneklerden birini yaşıyorsanız ve kanlı öksürüğünüz varsa acilen doktorunuza başvurmalısınız:

– Bir haftadan daha fazla balgamınızda kan var ise ve gün geçtikçe daha da kötüye gidiyorsa.

– Göğüs ağrısı

– Kilo kaybı

– Geceleri özellikle uykunuzda fazla terliyorsanız

– 38 dereceden fazla ateşiniz var ise

– Normal nefes alma derecenizden daha hızlı ve kısa kısa nefes alıyorsanız.

Kanlı öksürük genel olarak hastanelerde tedavi edilir bu yüzden eğer yukarda bahsettiğimiz belirtiler sizde de var ise acilen tıbbi yardım için hastaneye gidiniz.