Kandan Alerji Testi

Kandan alerji testi bir çok alerjiye teşhis koymak için en iyi seçenek olmakla beraber tedaviye başlamak için en iyi seçenektir. Bir çok tarzı olan bu kandan alerji testinin en ince ayrıntısına kadar sizler için inceledik. Aşağıdaki makalemizde kandan alerji testinin ne olduğunu inceledik gelin hep beraber bakalım bir numaralı teşhis maddesine;

Kandan Alerji Testi Nedir?

Dünyada milyonlarca insanın alerjisi bulunmaktadır. Havada uçuşan toz parçacıkları ya da evde bir hayvan beslemek, mevsimlerin değişmesi gibi durumlarda alerjiniz  artabilir. Belli  yemekleri yediğinizde hırıltı gelmeye başlayabilir bu durumda alerjiniz olduğunun göstergesidir. Kandan alerji testi alerji semptomlarınızı tetikleyen şeyin ortaya çıkmasına yardımcı olur ve doktorunuzun sizin için en iyi tedaviyi seçmesine yardımcı olur.

Kandan Alerji Testi Neden Yapılır?

Ciltten alerji testi genel olarak tercih edilen yöntemdir fakat bazı durumlarda kandan alerji testine başvurmak gerekebilir.

– test sonuçlarına müdahale ettiği bilinen bir ilaç kullanıyor ve bunu bir kaç gün süreyle durdurmayı bırakamazsanız, antihistaminikler, steroidler ve belirli antidepresanları içerir.

– Deri testinde olan bir çok iğne çiziği vücuda verilen zarar kan testinde verilmez.

– Kararsız bir kalp rahatsızlığına sahip olabilirsiniz ve bunu kontrol altına alır.

– Astım kontrol altındadır.

– Şiddetli egzama, dermatit, sedef hastalığı veya başka ciddi cilt rahatsızlıklarında kullanılır

– Deri testi sırasında, vücut aşırı reaksiyon gösterebilir veya anafilaksi adı verilen hayatı tehdit eden alerjik reaksiyon öncüsü olabilir. Fakat kan testinde böyle bir durum yoktur. Daha az risklidir ve vücuda daha az zarar verdiği için genel olarak kandan alerji testi önerilir.

Alerji uzmanınız tedaviye (immünoterapi) başladığında ne kadar iyi çalıştığını belirlemek için kan testi yapabilir. Kan testi bir alerjinin büyümüş olup olmadığını gösterebilir. Bu sayede hem doktorun hem hastanın işi daha da kolaylaşır.

Kandan Alerji Testinin Türleri Nelerdir?

Kandan alerji testleri kanınızdaki alerjiye neden olan tetikleyiciyi spesifik antikor miktarını tespit eder ve ölçer. Alerji olarak bilinen bir alerji tetikleyicisine başvurduğunuzda, vücudunuz buna karşı antikor üretmeye başlar. Antikorlar vücudunuza ki hücrelere bazı kimyasalları bırakmalarını sağlar. Alerji belirtilerinin nedeni bu kimyasal maddelerdir. İmmunoglobulin E(IgE), vücudun alerji tepkisine güçlü bir şekilde bağlı olan bir antikordur.

Kandan alerji testleri genellikle yaşadığınız yerle ilgili toz, hayvan tüyü, ağaçlar, otlar, yabani otlar ve kalıplar da dahil olmak üzere en yaygın tetikçilerden en az 10 tanesini tarar. Özellikle besin alerjisinin teşhisinde çok yararlı olan bu test daha çok bu gibi durumlar için kullanılır.

– Enzim bağı immünosorbent deneyi ( ELISA, or EIA )

– Radyoallergosorbent testi ( RAST )

ELISA testi, kanınızdaki alerjene spesifik antikorların miktarını ölçer.

RAST testi, alerji tetikleyicilerinizi tanımlamak için spesifik  alerjenle ilgili antikorları arar.

ELISA testinin sunulmasından bu yana, RAST testi genellikle kullanılmamıştır.

Alerji, belirli beyaz kan hücrelerinin çeşitliliğine neden olabilir. Doktorunuz alerjiniz olduğunu düşünürse, eozinofil adı verilen beyaz hücre sayımı da dahil olmak üzere, beyaz kan hücrelerinin sayısını kontrol etmek için yapılan kan testleri de yapılabilir. Bununla birlikte diğer bir çok sağlıklı durumun beyaz kan hücrelerinde artışa neden olabileceğini akılda tutmak önemlidir. Alerjik reaksiyonlardan sorumlu kimyasalların salınımı ölçen diğer kan testleri yapılabilir.

Kandan Alerji Testi Sonuçları

Olumlu bir sonuç, Kanınızda alerjiye özgü antikorların tepsit edildiği anlamına gelir ve bu genellikle bir alerjinizin olduğunun göstergesidir. Kan testi, tam olarak alerjinizin ne olup olmadığını gösterecektir bununla birlikte, pozitif bir test çıksa bile nadir rastlanan durumlarda alerjik reaksiyon göstermeyen hastalar da mevcuttur.

Olumsuz bir sonuç, muhtemelen gerçek bir alerjiniz olmadığını gösterecektir. Bu durum, bağışıklık sisteminizin muhtemelen test edilen alerjene cevap vermediği anlamına gelir. Bununla birlikte, yine nadir görünen durumlardan biri olan kan testininiz negatif çıksa bile halen bazı maddelere karşı alerjen beslemeniz normal oluşudur.

Kandan alerji testi sonuçları dikkatli bir şekilde alerji uzmanınız tarafından yorumlanmalıdır. Alerji uzmanınız belirli bir alerji teşhisi koyduğunda belirtilerinizi ve tıbbi geçmişinizi de değerlendirecektir.

Kandan Alerji Testinin Yan Etkileri Nelerdir?

Kandan alerji testi göreceli olarak güvenlidir. Yan etkiler genellikle küçük çaplı ve çok zararlı değillerdir. Bu yan etkileri sizler için aşağıda belirttiğimiz maddelerde derledik;

– İğnenin girdiği yerde şişme ve kızarıklık

– Ağrı

– İğnenin girdiği yerde kanama

– Kan testi sırasında bayılabilen insanlar. ( Kan nedeni ile )