Havaların soğumasıyla karşılaşılan öksürük sorunu sıklaşır. Alerjik astım belirtileri bilinirse hangi öksürüğün astım belirtisi olduğu da anlaşılmış olur. Alerjik astım belirtisi olduğu zaman mutlaka doğru teşhisin konulması gerekir. Peki alerjik astım için ne zaman doktora gidilmeli? Bu makalemizde sizlere açıkladık.

Alerjik Astım İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Alerjik Astım Belirtileri Varsa Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Şiddetli alerjik astım atakları hayati risk taşıyabilir. Doktorunuzla belirtilerin şiddetlenip kötüleştiği durumlarda ne yapmanız gerektiği konusunda görüşünüz. Şu durumlar görüldüğünde doktorunuzla iletişime geçiniz:

– Nefes almada hızlı bir kötüleşme, hırıltı

– Nefes almanızı kolaylaştıracak ilaçlardan sonra iyileşme görülmemesi

– Çok küçük fiziksel aktivitelerde bulunsanız bile, nefes almada problemler oluşması

Doktorunuzla Acilen İrtibata Geçmenizi Gerektirebilecek Durumlar

– Alerjik astım olduğunu düşünüyorsanız: Birkaç günden uzun süren sık öksürük, hırıltı veya diğer astım belirtileri varsa, doktorunuzla görüşünüz. Erken alerjik astım tedavisi uzun süreli akciğer hasarını ve durumun kötüleşmesini engeller.

– Alerjik astım belirtileriniz kötüleşiyorsa: Eğer kullandığınız ilaçlar durumunuzu iyileştirmiyorsa veya sık sık nefes rahatlatıcı ilaçlar kullanmak zorunda kalıyorsanız, bu sorunu ilaçlarla değil doktorunuzla görüşerek çözmeye çalışın. Aksi taktirde gereğinden fazla astım ilacı kullanmak, iyileştirmek yerine yan etkilerini gösterir.

Alerjik Astım Belirtileri Varsa Hangi Doktora Gidilmeli?

Öncelikle yaşanılan belirtilerin alerjik astım belirtileri olup olmadığının anlaşılması gerekir. Teşhis için immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanlarınca gerekli tetkiklerin yapılması ve sonuca göre de alerjik astım olup olmadığının kararı verilmesi, alerjik astım nedenlerinin, tetikleyicilerinin tespit edilmesi gerekir. Alerjik astımın nedeninin bulunup, bu nedene göre önlem ve gerekirse alerji aşısı uygulanması gerekir.

Önemli Bilgi;

Alerjik astım için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir.Alerjik astımlı kişiler alerjik astım uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları alerjik astım hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjik astımdan şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.