Alerjik Astım Krizi İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli

Alerjik Astım Krizi İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli? Alerjik astımınız şiddetlenmişse acilen siz ve doktorunuzun daha önceden çalıştığınız astım tedavi planınızdaki adımları takip edin. Bazen, alerjik astım krizi belirtileriniz artmış ve nefes alışverişleriniz hızlanmış olabilir. Bu gibi durumlarda evde uygulanan tedavi yardımcı olabilir. Ancak belirtiler evde uyguladığınız tedavi yöntemleriyle iyileşmiyorsa bir acil servise gitmenizde fayda olabilir.

Alerjik astım krizi belirtileriniz şiddetlendiğinde, evdeki hazneniz yardımıyla doktorunuzun size önceden önerdiği plandaki talimatları takip edin. Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Doktorunuzla Olan Alerjik Astım Kontrollerinizi Aksatmayın

Alerjik astım zamanla değişebilir, bu nedenle gündelik belirtileri kontrol altında tutmak için, dönemsel kontrollerinizi gerçekleştirerek tedavi planınızda değişiklikler yapılmasına ihtiyacınız olabilir. Alerjik astımınız iyi bir şekilde kontrol edilmiyorsa, gelecekteki alerjik astım krizi risklerini arttırır. Geçmeyen akciğer iltihaplanması, alerjik astımınızın her zaman şiddetlenebileceği anlamına gelmektedir.

Doktorunuzla planladığınız muayenelerinize mutlaka gidin. Sık sık alerjik astım şiddetlenmeleri oluyorsa, soluk alıp verme hızınız normal değilse, diğer alerjik astım belirtileriniz iyi bir şekilde kontrol altına alınmamışsa, acilen doktorunuzla bir muayene ayarlamanızı tavsiye ederiz.

Ne Zaman Acil Tıbbi Tedaviye İhtiyacınız Olur

Aşağıda belirtildiği şekilde ciddi bir alerjik astım krizini geleceğinin işaretleri ya da belirtileri varsa, tıbbi müdahaleye başvurmanız sizin için faydalı olacaktır;

– Özellikle gece ya da sabah erken saatlerde şiddetli derecede nefes alamama ya da hırıltı

– Nefes alamama yüzünden kısa kelimeler haricinde konuşamama

– Göğüs kaslarınızın nefes almak için germek zorunda kalmanız

– PEF(nefes ölçümü) sonuçlarınız düşükse

– Hazne kullanmanıza rağmen bir iyileşme olmuyorsa

Doktora Gitmeden Yapmanız Gereken Hazırlıklar

Alerji uzmanınızla gerçekleştireceğiniz muayeneden tam bir verim almak istiyorsanız, muayene öncesi iyi hazırlık yapmanızda fayda var. Her muayenede;

– Daha önce yaptırdığınız tahlil sonuçlarınızı getirin.

– Belirtilerinizi ve belirtilerinizin ne derece rahatsız edici olduğunu doktorunuza anlayabileceği şekilde anlatmanız için bazı notlar alın.

– Doktorunuza soracağınız soruları not edin ki muayene sonrasında aklınızda soru işareti kalmasın; sorabileceğiniz bazı sorulara örnek olarak;

– Tedavi planı uygulamamız gerekir mi?

– Alerjik astım krizinin geleceğini gösteren en belirgin belirtiler nelerdir?

– Belirtiler kötüye gittiğinde veya tetikleyici bir alerjene maruz kaldığımda ne yapmalıyım?

– Alerjik astım krizi geliştiğinde izleyeceğim yol nedir?