Alerjik astım krizi astım hastalarını korkutan en önemli durumlardan bir tanesidir. Aniden gelişen bir alerjik astım durumunda hasta panikleyebilir. Ancak eğer bir alerji uzmanı tarafından teşhis konulup tedavi kararlaştırılmışsa paniklemeden bir yol izleyebilirsiniz. Bu makalemizde alerjik astım krizi için ne zaman doktora gitmeniz gerektiğini anlattık.

Alerjik Astım Krizi İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Alerjik Astım Krizi İçin Ne Zaman Doktora Gitmeliyiz

Alerjik astımınız şiddetlenmişse acilen siz ve doktorunuzun daha önceden çalıştığınız astım tedavi planınızdaki adımları takip edin. Bazen, alerjik astım krizi belirtileriniz artmış ve nefes alışverişleriniz hızlanmış olabilir. Bu gibi durumlarda evde uygulanan tedavi yardımcı olabilir. Ancak belirtiler evde uyguladığınız tedavi yöntemleriyle iyileşmiyorsa bir acil servise gitmenizde fayda olabilir.

Alerjik astım krizi belirtileriniz şiddetlendiğinde, evdeki hazneniz yardımıyla doktorunuzun size önceden önerdiği plandaki talimatları takip edin.

Doktorunuzla Olan Alerjik Astım Kontrollerinizi Aksatmayın

Alerjik astım zamanla değişebilir, bu nedenle gündelik belirtileri kontrol altında tutmak için, dönemsel kontrollerinizi gerçekleştirerek tedavi planınızda değişiklikler yapılmasına ihtiyacınız olabilir. Alerjik astımınız iyi bir şekilde kontrol edilmiyorsa, gelecekteki alerjik astım krizi risklerini arttırır. Geçmeyen akciğer iltihaplanması, alerjik astımınızın her zaman şiddetlenebileceği anlamına gelmektedir.

Doktorunuzla planladığınız muayenelerinize mutlaka gidin. Sık sık alerjik astım şiddetlenmeleri oluyorsa, soluk alıp verme hızınız normal değilse, diğer alerjik astım belirtileriniz iyi bir şekilde kontrol altına alınmamışsa, acilen doktorunuzla bir muayene ayarlamanızı tavsiye ederiz.

Ne Zaman Acil Tıbbi Tedaviye İhtiyacınız Olur

Aşağıda belirtildiği şekilde ciddi bir alerjik astım krizini geleceğinin işaretleri ya da belirtileri varsa, tıbbi müdahaleye başvurmanız sizin için faydalı olacaktır;

– Özellikle gece ya da sabah erken saatlerde şiddetli derecede nefes alamama ya da hırıltı

– Nefes alamama yüzünden kısa kelimeler haricinde konuşamama

– Göğüs kaslarınızın nefes almak için germek zorunda kalmanız

– PEF(nefes ölçümü) sonuçlarınız düşükse

– Hazne kullanmanıza rağmen bir iyileşme olmuyorsa

Önemli Bilgi;

Alerjik astım için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir.Alerjik astımlı kişiler alerjik astım uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları alerjik astım hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjik astımdan şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.