Alerjik astım sık görülen bir hastalıktır. Alerjik astımın başlıca belirtileri sık öksürük,nefes sıkışması ve göğüs ağrısıdır.Peki alerjik astım belirtileri varsa, kesin teşhis nasıl konulur, hangi yol izlenmelidir? Bu makalemizde alerjik astımın teşhisinin nasıl konulması gerektiğini anlattık.

Alerjik Astımın Belirtileri Sorgulanmalıdır

Alerjik astımın başlıca belirtilerinden önceki makalelerimizde bahsetmiştik. Kısaca tekrar söz etmek gerekirse, başlıca belirtiler sık öksürük,nefes sıkışması ve göğüs ağrısıdır ve öncelikle alerjik astımı olduğunu düşünen kişi bu belirtilerin varlığını sorgulamalıdır. Bu belirtilere ek olarak, her gribin ardından öksürük olması,kış mevsiminde sık hastalanmak,gece uykudan uyandıran öksürükler, tüylü hayvanlarla aynı ortamda bulunmak, evde temizliğin ardından öksürük hırıltı gibi belirtiler de alerjik astımın başlıca belirtileri arasındadır.

Doktor Muayenesi

Muayenede alerji uzmanınız, alerjik astım belirtilerini ve bu belirtilerle karıştırılacak başka bir hastalığınızın olup olmadığını sorgular. Alerjik astımınızı tetikleyen belli maddeler olup olmadığını, beslenme tarzınızı, ev ve iş yerinizdeki ortamın nasıl olduğunu ve alerjik astım genetik bir hastalık olduğu için ailenizde astım ve egzama gibi hastalıkların bulunup bulunmadığını sorguladıktan sonra, sizi fiziksel muayeneye alır. Muayenede, fiziksel muayeneye ek olarak, alerji testi, laboratuar tetkikleri ve solunum fonksiyon testleri yapılabilir.

Alerjik Astım Teşhisinde Yardımcı Testler

Hastanın belirtileri sorgulanıp muayene edildikten sonra, deriden alerji testi,solunum fonksiyon testi,kan testleri,ter testi,akciğer filmi gibi yardımcı olabilecek olan testlerden gerekli olanlar yapılır ve bu testlerin sonuçlarına göre kesin teşhis konulur. Alerjik astımın neye, hangi alerjene bağlı olduğunu anlamak için deri alerji testi çok önemlidir, ve genellikle yanıltmazlar, teşhis için en doğru sonucu verirler.

Alerjik Astımda Alerji Testi Çok Önemlidir

Alerjik astımda alerji testi oldukça önemlidir. Çünkü test sonucunda kişinin  neye alerjisi olduğu,alerjinin ne boyutta olduğu ve aşı tedavisinin gerekli olup olmadığı sonucuna ulaşılır. Alerji testinin ciltten yapılması kandan yapılan teste göre daha güvenilir sonuç verir.Çünkü kandan yapılan test cihazın kalitesine ve kalibrasyon ayarlarına göre değişkenlik gösterebilir.Ciltten yapılan testte, vücut kendi tepkisine göre sonuç verdiği için ciltten alerji testi en güvenilir testtir.

Alerji Testi İçin Bazı İlaçları Bırakmak Gerek Gerekli

Hastaya alerji testi yapılabilmesi için bir hafta öncesinde eğer kullanıyorsa öksürük,soğuk algınlığı ve alerji ilaçlarını bırakmış olması gerek.Hasta eğer bu ilaçları bırakamayacak kadar kötü durumda ise önce hastanın doğru tedaviyle rahatlatılması daha sonra testinin yapılması uygun olur.

Alerjik Astım Dereceleri               Belirtiler

Hafif Aralıklarla                                      Hafif belirtiler haftada 2 gün ve ayda 2 gece olur

Hafif, Sürekli                                         Belirtiler haftada 2’den fazla, ama günde en fazla 1 kez

Orta, Sürekli                                          Belirtiler günde 1, haftada 1 geceden fazla

Şiddetli, Sürekli                                     Belirtiler çoğunlukla gün boyunca, geceleri sık sık