Alerjik rinit yani alerjik nezle, soğuk algınlığı belirtilerine benzeyen burun akıntısı, gözlerde kaşınma, tıkanma, hapşırma ve sinüzit gibi belirtilerle kendini gösteren hastalıktır. Ancak soğuk algınlığının aksine belirtiler önlem alınmadığında kendini çok sık gösterir ve durum kişinin hayat kalitesini etkilemektedir. Peki bu belirtiler görüldüğünde ne zaman doktora gidilmeli? Bu makalemizde sizlere bu soruyu cevapladık.

Alerjik Rinit (Alerjik Nezle) İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Alerjik Rinit İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Alerjik rinit yani alerjik nezle için doğru teşhis ve tedavi için bir alerji uzmanına gitmelisiniz. Çünkü alerji uzmanları alerjik rinit gibi alerjik hastalıklar konusunda detaylı eğitim almış ve yeteri beceriye sahip, deneyimli doktorlardır.

Aşağıdaki durumlar yaşandığında bir alerji uzmanına gitmelisiniz;

– Alerjik rinit belirtilerinizde tüm çabalarınıza rağmen bir rahatlama olmuyorsa,

– Alerji ilaçları belirtileri azaltmada işe yaramıyorsa veya rahatsız edici yan etkiler görülüyorsa,

– Nazal polip, alerjik astım veya sık sinüzit enfeksiyonları gibi alerjik riniti daha da kötüleştirecek durumlarla karşılaşıyorsanız.

Bir çok kişi, özellikle 18 yaş altı çocuklar, belirtiler çok şiddetli hale gelene kadar tedavi için bir doktora görünmezler. Ancak belirtiler şiddetlenmeden önce erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir.

Önemli Bilgi;

Alerjik rinit için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Alerjik riniti olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları alerjik rinit hastalığı konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından alerjik rinitten şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.