İlaç alerjisi vücudunuzdaki bağışıklık sisteminin bir ilaca karşı verdiği anormal reaksiyondur. Bitkisel, reçeteli veya reçetesiz her tür ilaç, ilaç alerjisini tetikleyebilmektedir. Bazı ilaçları aldıktan sonra vücudunuzda, kurdeşen, kaşıntı kızarıklık gibi belirtiler görülüyorsa, bu durum ilaç alerjiniz olabileceğini gösterir. Bu belirtileri önlemek adına tedavi oldukça önemlidir. Biz de sizlere bu makalemizde ilaç alerjisinin tedavisini anlattık.

İlaç Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlaç Alerjisi Tedavisi

İlaç alerjisi için gereken tıbbi müdahale 2 genel stratejiye ayrılır;

– Mevcut alerji belirtileri için tedavi,

– Eğer alerjiniz olan ilacı tıbbi açıdan kullanmak zorundaysanız, ilacı kullanmanızı sağlayacak tedavi.

Mevcut Alerji Belirtileri İçin Tedavi

Aşağıda açıklanan tıbbi müdahale yöntemleri bir ilaca karşı gelişen reaksiyonu tedavi etmek için kullanılabilir.

– İlacı Bırakma: Eğer alerji uzmanınız ilaç alerjiniz olduğunu kesinleştirirse, kullandığınız bu ilacı bırakmak tedavideki ilk adımdır. Bazı ağır olmayan durumlarda bu yöntem gereken tek yöntem olabilir.

– Antihistaminler: Alerji uzmanınız size bir antihistamin (alerji ve kaşıntıyı önleyen ilaçların genel ismi) kullanmanızı önerebilir. Bu antihistaminler alerjik reaksiyon sırasında bağışıklık sisteminiz tarafından  kimyasalların aktifleştirilmesini engeller.

– Kortikosteroidler: Ağız yoluyla alınan ya da enjeksiyon olarak alınan kortikosteroidler, daha ciddi durumlar için iltihaplanmayı tedavi etmede kullanılmaktadır.

– Anafilaksi tedavisi: Anafilaksi tedavisi, acil epinefrin enjeksiyonu ve bunu yanında kan basıncını dengede tutmak ve solunumu desteklemek için hastanede bakım da gerektirmektedir.

Alerji Neden Olan İlacı Kullanmak

Eğer kesin teşhisi konmuş bir ilaç alerjiniz varsa, alerji uzmanınız gerekli olmadıkça o ilacı kullanmanızı önermez. İlaç alerjisinin teşhisinin kesin olmadığı veya alternatif bir tedavinin olmadığı bazı durumlarda, şüphelenilen ilacı kullanmak için 2 stratejiden birini uygulayabilir.

Her iki stratejide de, doktorunuz olumsuz bir reaksiyonu tedavi etmek için iyi bir gözetim, ve destekleyici bakım servisi sağlamalıdır. Bu müdahaleler genellikle, nadir görülen ilacın çok şiddetli reaksiyonlara ya da geçmişte hayati risk taşıyan krizlere neden olduğu durumlarda kullanılmaktadır.

Kademeli İlaç Yükleme

Eğer ilaç alerjisi teşhisiniz kesin konulamamışsa ve doktorunuz alerjiyi muhtemel bulmuyorsa, kademeli ilaç yüklemesini önerebilir. Bu yöntemle, en küçük dozdan başlayıp, istenilen doza kadar ilacı alarak 4-5 dozla yükleme yaparsınız. Eğer hiç bir reaksiyon olmadan tedavi edici doza ulaşabilirseniz, doktorunuz o ilaca alerjiniz olmadığını kesinleştirir. Daha sonra reçeteli bir şekilde bu ilacı kullanabilirsiniz.

İlaç Hassasiyetini Giderme

Alerjik reaksiyona neden olan ilacı kullanmanız zorunlu bir durumsa, alerji uzmanınız ilaç hassasiyetini giderme olarak adlandırılan bu tedavi yöntemini önerebilir. Bu tedaviyle bir kaç saat veya gün içerisinde her 15 ila 30 dakikada bir en küçük dozla başlayıp giderek artan dozlarda ilaç alırsınız. Eğer kullanmanız gereken doza her hangi bir reaksiyon oluşmadan ulaşabilirseniz, bu tedaviye devam edebilirsiniz.

Önemli Bilgi;

İlaç alerjisi için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. İlaç alerjisi olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları ilaç alerjisi konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından ilaç alerjisinden şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.