Kronik sinüzit, geniz yolu çevresindeki kavitelerin iltihaplanması ve şişmesiyle görülen ve tedavilere rağmen en az 12 hafta süren, sık görülen bir hastalıktır. Kronik rinosinüzit olarak da bilinen bu durum burun akmasını engeller ve burundan nefes almak zorlaşır. Bu sıkıntıları yaşamamak adına doğru teşhis oldukça önemlidir. Bu makalemizde kronik sinüzitin teşhisini anlattık.

Kronik Sinüzit Teşhisi Nasıl Konulur?

Kronik Sinüzit Teşhisi

Alerji uzmanınız muayenenizde burnunuzda ve yüzünüzde bir hassasiyet olduğunu anlayacak ve burun içini kontrol edecektir.

Kronik sinüzitte fiziksel muayene sonrası diğer teşhis yöntemleri şunlardır:

– Burun endoskopisi: İnce uzun fiber optik bir çubuk burna sokulur ve doktorun burnunuzdaki sinüsleri görmesini sağlar. Bu aynı zamanda rinoskopi olarak da geçer.

– Görüntüleme tetkikleri: Sinüslerinizi ve solunum yollarınızı görmek için MR makinesine ya da taramak için CT makinesine sokulursunuz. Endoskopiyle göre,  derin iltihapları ve fiziksel değişimleri gözlemlemek bu makinelerle daha zordur.

– Burun ve sinüs kültürleri: Kültürler genellikle teşhis için çok gerekli görülmezler. Ancak hastalık tedaviye yanıt vermezse veya kötüye giderse, doku kültürleri nedeni tespit etmede yardımcı olurlar.

– Alerji testi: Eğer doktorunuz bu durumu tetikleyenin bir alerji olduğunu tespit ederse, size cilt alerji testi önerecektir. Deriden uygulanan alerji testi hızlı, güvenilir ve acısız bir yöntemdir. Test sonucunda alerjiniz çıkarsa tedavi yöntemi kolaylaşacaktır.

Önemli Bilgi;

Kronik sinüzit için erken ve doğru teşhis, ayrıca zamanında tedavi önemlidir. Kronik sinüziti olan kişiler alerji uzmanları tarafından teşhis edilip tedavi edilmedir. Alerji / immünoloji uzmanları kronik sinüzit konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle alerji uzmanları tarafından, alerjik belirtisi olan kronik sinüzitten şüphelenilen kişilerin incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir.