Kronik Sinüzit Teşhisi

Kronik sinüzit teşhisi, geniz yolu çevresindeki kavitelerin iltihaplanması ve şişmesiyle görülen ve tedavilere rağmen en az 12 hafta süren, sık görülen bir hastalıktır. Kronik rinosinüzit olarak da bilinen bu durum burun akmasını engeller ve burundan nefes almak zorlaşır. Bu sıkıntıları yaşamamak adına doğru teşhis oldukça önemlidir. Bu makalemizde kronik sinüzit teşhisi anlattık.

Alerji uzmanınız muayenenizde burnunuzda ve yüzünüzde bir hassasiyet olduğunu anlayacak ve burun içini kontrol edecektir.

Kronik sinüzitte fiziksel muayene sonrası diğer teşhis yöntemleri şunlardır:

– Burun endoskopisi: İnce uzun fiber optik bir çubuk burna sokulur ve doktorun burnunuzdaki sinüsleri görmesini sağlar. Bu aynı zamanda rinoskopi olarak da geçer.

– Görüntüleme tetkikleri: Sinüslerinizi ve solunum yollarınızı görmek için MR makinesine ya da taramak için CT makinesine sokulursunuz. Endoskopiyle göre,  derin iltihapları ve fiziksel değişimleri gözlemlemek bu makinelerle daha zordur.

– Burun ve sinüs kültürleri: Kültürler genellikle teşhis için çok gerekli görülmezler. Ancak hastalık tedaviye yanıt vermezse veya kötüye giderse, doku kültürleri nedeni tespit etmede yardımcı olurlar.

– Alerji testi: Eğer doktorunuz bu durumu tetikleyenin bir alerji olduğunu tespit ederse, size cilt alerji testi önerecektir. Deriden uygulanan alerji testi hızlı, güvenilir ve acısız bir yöntemdir. Test sonucunda alerjiniz çıkarsa tedavi yöntemi kolaylaşacaktır.

Kronik Sinüzit Tedavisi

Kronik sinüzit tedavisinde asıl amaç;

– Sinüslerdeki iltihabı azaltmak,

– Burun akıntısını durdurmak,

– Altta yatan nedeni tespit edip, ortadan kaldırmak

– Sinüzit şiddetlenmelerinin sayısını azaltmaktır.

Kronik Sinüzit Belirtileri Azaltmak İçin Tedaviler

– Burna Tuzlu Su Uygulamak: Bu yöntem tuzlu burun spreyleri veya solüsyonlarıyla uygulanır, burun akıntısını azaltır ve alerjenler ve burnu duruma neden olan maddelerden tuzlu sprey veya solüsyonlar sayesinde temizler.

– Nazal Kortikosteroidler: Bu burun spreyleri iltihaplanmanın önlenmesinde ve tedavisinde yardımcı olur. Bu spreylere örnek olarak, Nasacort 24, Nasonex, Pulmicort Respules söylenebilir.

– Oral ya da Enjekte Edilen Kortikosteroidler: Bu tedavi şiddetli sinüzitlerde özellikle nazal polip olan kişilerde iltihaplanmayı önlemek için uygulanır. Yan etkisi olabileceğinden, uzun süre kullanımı önerilmez.

Antibiyotikler

Antibiyotikler genel olarak bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılması gereklidir. Eğer doktorunuz altında yatan nedeni bulamazsa genelde antibiyotik almanızı veya farklı ilaçlar almanızı önerir.

Bağışıklık Arttırıcı Tedavi (İmmunoterapi)

Eğer alerjiler sinüzitlerinize neden oluyorsa, immunoterapi vücudunuzun bu etkileri azaltmasını ve bazı alerjilere karşı bağışıklık kazanmanızı sağlar.

Ameliyat

Eğer ilaçlara karşı ve normal tedavilere bağışıklığınız varsa ameliyatta bu hastalıktan kurtulmak için bir seçenektir. Öncelikle doktor endoskopi alır ve sinüs yollarını ince uzun ışıklı bir çubukla görür ve sonrasında temizleme işlemi için hastayı ameliyata alır.