Evcil hayvan alerjisi bazen soğuk algınlığı ile karıştırılabilir, burun akıntısı ve hapşırık gibi belirtileri ortaktır. Bazı durumlarda soğuk algınlığı mı yoksa alerji mi olduğunu ayırt etmek zordur. Peki ne zaman doktora gitmeliyiz? Bu yazımızda sizlere hangi durumlarda doktora gitmemiz gerektiğini yazdık.

Ne zaman doktora gidilmeli ?

Ne zaman doktora gidilmeli?

Burun akıntısı ve hapşırık gibi evcil hayvan alerjisinin bazı belirti ve bulguları soğuk algınlığı ile ortaktır. Bazı durumlarda soğuk algınlığı mı yoksa alerji mi olduğunu ayırt etmek zordur. Semptomlar 2 haftadan daha uzun süre devam ediyorsa alerjiniz olabilir.

Eğer bulgu ve belirtileriniz ciddi ise – burun boşuklarınız tamamen tıkanmış, uyku zorluğu veya hırıltınız varsa- doktorunuzu arayın. Hırıltı ve nefes darlığı hızlı şekilde kötüye gidiyor veya minimal aktivite ile nefes darlığınız ortaya çıkıyorsa acil hizmetlerini arayın.

Önemli Bilgi;

Alerji uzmanları (Diğer adıyla immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) astım, immünoloji ve alerji hastalıkları konularında özel eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle evcil hayvan alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız bir alerji uzmanına gitmeniz gerekmektedir.