Çocuklar Koronavirüsten Korunmak İçin Maske Takmalı Mı

Çocuklar Koronavirüsten Korunmak İçin Maske Takmalı Mı?

Kendimizi ve başkalarını COVID 19’dan korumak için CDC (Centers for Disease Control and Prevention; Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi), halka açık yerlerde maske takılmasını tavsiye etmektedir. Peki ya çocuklar? COVID 19 salgını sırasında çocukların maske takmalı mı? konusunda soruları yanıtlamak istiyoruz.

Neden maske takılıyor?

COVID 19’u olan pek çok kişide semptom görülmediğinden, maskeler virüsü tükürük veya solunum damlacıklarının solunum yoluyla bulaşma şansını azaltır. COVID 19’u olan biri, hapşırma veya öksürme ile enfeksiyonu 2 metreye yakın mesafeye kadar bulaştırabilmektedir. Maskenin kullanılmasındaki amaç, hapşırma, öksürme ve konuşmayla tükürüğümüz yoluyla başka birine hastalığın bulaşması önlenmektedir.

Çocuklar maske takmalı mı?

Evet. Maskeler, nadir istisnalar dışında, özel sağlık sorunları olan çocukların büyük çoğunluğu da dahil olmak üzere 2 yaş ve üzerindeki tüm çocuklar tarafından güvenle takılabilmektedir.

2 yaş altı çocukların boğulma riski olması nedeniyle maske kullanmaması gerekmektedir. Ayrıca, bilinci kapalı olan veya kendi başına maskesini çıkaramayan kişiler de maske takmamalıdır.

Çocukların ne zaman maske takması gerekir?

2 yaş ve üstü çocuklar aşağıdaki durumlarda  maske takmalıdır:

Çocuk bakımı, okul ve diğer grup aktiviteleri sırasında: Maskeler, çocukların okulda , çocuk bakımı ve diğer grup ortamları için çok önemlidir . Birçok spor aktivitesi sırasında maske takılmalıdır. Çocuğu korumaya ek olarak, maskelerin kullanılması, koronavirüsün diğer çocuklara ve yetişkinlere yayılmasını önemli ölçüde azaltmaktadır.

Başkalarından 1.5 metre uzakta duramadığınız ortamlar: 2 yaş ve üstü çocuklar, başkalarından güvenli bir mesafede durmanın mümkün olmadığı durumlarda iç veya dış mekanlarda maske kullanmalıdır. Bu ortamlar arasında okul, anaokulu, oyun alanı, park, bakkal veya doktor ofisi sayılabilir.

Tıbben hassas veya risk altındaki yetişkinler ve çocuklar evde yaşıyorsa, aileler de onları korumaya yardımcı olmak için evde maske takmayı düşünebilirler

Ya çocuğum maske takmaktan korkarsa ne yapmalıyım?

Çocukların ilk başta maske takmaktan korkmaları normal bir durumdur. Bu durumun önüne geçmek için;

  • Maske takarak aynaya bakın ve bunun hakkında konuşun.
  • Çocuğun en sevdiği oyuncağa bez maske takın.
  • Onları daha kişisel ve eğlenceli olacak şekilde dekore edin.
  • Çocuğunuza bez maske takan çocukların resimlerini gösterin.
  • En sevdikleri kitap karakterinden bir tane çizin.
  • Çocuğunuzun buna alışmasına yardımcı olmak için evde maske denemeleri yapın.

3 yaşın altındaki çocuklar için en iyisi, sorularını anladıkları dilde cevaplamaktır. İnsanların neden maske giydiklerini sorarlarsa, bazen insanların hasta olduklarında giydiklerini, bazen de hastalanmamaları için giydiklerini açıklayabilirsiniz.

3 yaşından büyük çocuklar için mikroplara odaklanmayı deneyin. Mikropların kendi vücudunuz için özel olduğunu açıklayın. Bazı mikroplar iyidir ve bazıları kötüdür. Kötü olanlar sizi hasta edebilir. Hangisinin iyi veya kötü olduğunu her zaman söyleyemediğimiz için, bez maskelerin bu mikropları kendi vücudunuzdan uzak tutmasına yaradığına dair açıklamalarda bulunabiliriz.

Çocuklar ve gençler genellikle kendilerini farklı hissettiklerinde isyan ederler. Maske takmanın onları hasta olarak algıladığını hissedebilirler. Daha fazla insan maske kullandıkça, çocuklar bunlara alışacak ve onları takma konusunda kendilerini yalnız veya garip hissetmeyeceklerdir. Çocuklar ve gençler için bez maske takılması hızla normal bir durum olarak hissedilmeye başlanacaktır.

Özel sağlık bakımı ihtiyacı olan çocuklar ne olacak?

  • Yüksek riskli veya ciddi şekilde bağışıklığı zayıf olarak kabul edilen çocukların, korunmak için bir N95 maskesi takmaları önerilir.
  • Daha yüksek risk altındaki çocukların aileleri, hastalığın başkalarına yayılmasını önlemek için hastalandıklarında standart bir cerrahi maske kullanmaya teşvik edilir.
  • Ciddi bilişsel veya solunum bozukluğu olan çocuklar, bir bez maskeyi tolere etmekte zorlanabilir. Bu durumda  çocuklar için özel önlemler gerekebilir.

Maske kullanmanın “doğru yolu” var mı?

Evet. Bez maske sağlam bir şekilde burun ve ağız üzerine yerleştirilmelidir. Yüzün kenarlarına sıkıca ama rahat bir şekilde oturmalı ve kulak halkaları veya bağları ile tutulmalıdır. Maskeyi takmadan önce ve taktıktan sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın ve taktıktan sonra dokunmaktan kaçının. Eve döndüğünüzde, arkadan çekerek yüz kaplamasının ön tarafına dokunmaktan kaçının.

Her kullanımdan sonra bez maskeleri yıkayın ve tamamen kurulayın.

Yemek yerken veya içerken maske takılmamalıdır. Ayrıca, bez maskelerin küçük çocuklar için boğulma tehlikesi olmadığından emin olmak gerekmektedir.

Ne tür maske en iyisidir?

Ev yapımı veya satın alınmış birden fazla kumaş katmanı içeren maskelerin çoğu insanın takması için uygundur. Elastik olan, pileli yüz maskeleri çocuklar için en iyi sonucu verecektir. Bir çocuk için, özellikle küçük bir çocuk için doğru uyum önemlidir. Yetişkin kumaş yüz maskeleri genellikle çocuklara göre çok büyüktür. Çocuğunuzun yüzü için doğru bedeni bulmaya çalışın ve tam oturması için bunu ayarladığınızdan emin olun.

Şu anda çok sınırlı tedarik nedeniyle, N95 maskeleri gibi profesyonel sınıf maskeler, yakın mesafelerde koronavirüse maruz kalma riski yüksek olan ön saflarda yer alan tıp uzmanları için ayrılmalıdır.

Ebeveynler, küçük çocuklara bez maske kullanmayı nasıl öğretebilir?

Küçük çocukların bez maske kullanması ve onlara dokunmamayı öğrenmesi daha uzun sürebilir. Ebeveynlerin bu davranışı, bir çocuğun uzun süre maske takmasını beklenmeden önce, düşük riskli bir ortamda evde uygulaması ve modellemesi iyi bir fikirdir.

Maske takmak rutin hale geldiği ve yetişkinler ve akranları tarafından pekiştirildiği için, çok küçük çocukların yüzlerini kapatmaları zor olsa da, yönergeleri izlemeyi öğreneceklerdir. Tıpkı çocukların bisiklet kaskı takmaları ve araba koltuklarına kemer takmaları gerektiğini anlaması gibi, gerektiğinde maske takmayı öğrenmeleri gerekmektedir.

Ebeveynler, küçük bebekleri nasıl korur?

Maske takamayacak kadar küçük olan 2 yaşın altındaki çocukları korumanın en iyi yolu, fiziksel mesafeyi uygulamak ve bebeğin etrafındakilere maske takmayı teşvik etmektir.

Evde daha fazla zaman geçirmek ve fiziksel olarak uzaklaşmak, ailenizi koronavirüsten korumanın hala en iyi yoludur. Özellikle neden başka insanlara doğru koşamayacaklarını veya yapmamaları gereken şeylere dokunamayacaklarını anlamayan küçük çocuklar için en iyisi onları evde tutmaktır. Hasta çocuklar (ateş, öksürük, tıkanıklık, burun akıntısı, ishal veya kusma) evden çıkmamalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir