Astımdan korunmak için öz yönetiminizin iyi olması gerekmektedir. Evde gerekli önlemleri almanız, psikolojik olarak tedaviye hazır olmanız, tedavi ve korunma sürecini iyi planlamanız gerekmektedir. Çocuğun astımını tetikleyen alerjenlerden uzak durması gerekmektedir, çocuğun bulunduğu ortamda sigara içilmemelidir, düzenli olarak doktora gidip tedavi kontrol altında tutulmalıdır, çocuğun sağlıklı bir kilo da olmasına dikkat etmemiz gerekir. Sizlere bu yazımızda çocukluk çağı astımdan korunma yollarını yazdık.

Çocukluk Çağı Astımından Korunma

Çocukluk Çağı Astımından Korunma

Astım ataklarını önlemenin en iyi yolu dikkatli planlama ve astım tetikleyicilerinden kaçınmaktır.

  • Astım tetikleyicileri ile teması sınırlandırın. Astım semptomlarını tetikleyen irritanlardan kaçmasına yardımcı olurken proaktif olun.
  • Çocuğunuzun etrafında sigara içilmesine müsaade etmeyin. Bebeklik döneminde sigara dumanına maruz kalma çocukluk çağı astımı için kuvvetli bir risk faktörüdür ve astım ataklarını sıkça tetikleyen bir faktördür.
  • Çocuğunuzu aktif olması için cesaretlendirin. Çocuğunuzun astımı iyi kontrol edildiği sürece, düzenli fiziksel aktivite akciğerlerin daha verimli çalışmasını sağlayabilir.
  • Gerektiğinde doktora görünün. Düzenli olarak kontrollere gidin. Hızlı etkili rahatlatıcı inhaler ihtiyacının artması gibi astımın kontrol altında olmadığını gösteren işaretleri göz ardı etmeyin. Astım zamanla değişir. Çocuk doktoruna danışmanız, semptomları kontrol altında tutmak için gerekli olan tedavi düzenlemelerinin yapılmasına yardımcı olur.
  • Çocuğunuzun sağlıklı bir kiloda olmasına yardım edin. Fazla kilolu olmak astım belirtilerini kötüleştirebilir ve çocuğunuzda başka sağlık problemleri riskine neden olur.
  • Mide yanması şikayetini kontrol altında tutun. Asit reflü veya ciddi mide yanması (gastroözofageal reflü hastalığı) astım semptomlarını şiddetlendirebilir. Asit reflüyü kontrol altında tutmak için reçeteli veya reçetesiz bazı ilaçlara ihtiyaç olabilir.

 Önemli Bilgi;

Alerji uzmanları (Diğer adıyla immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) astım, immünoloji ve alerji hastalıkları konularında özel eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle astımda kullanacağınız alternatif tıp tekniklerinin öncelikle doktorunuza danışmanız gerekir.