Astım Gelişmesini Yenilen Gıdalar Nasıl Etkiliyor

Astım Gelişmesini Yenilen Gıdalar Nasıl Etkiliyor?

Astım çocuklarda görülen en sık hastalıklardan biridir. Astımın asıl nedeni genetik olmakla birlikte birçok faktör de astım gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Astım gelişmesini etkileyen nedenlerden biri de tüketilen gıdalardır.

Astım gelişmesinde Akdeniz diyetinin önemi

Yapılan çalışmalarda sebze, meyve, zeytinyağı, balık gibi gıdalardan zengin beslenme tipi olan Akdeniz tipi diyetin astım gelişmesini engellediği yönünde sonuçlar alınmıştır. Ancak başka çalışmalarda da Akdeniz tipi beslenmenin astım gelişmesini etkilemediği yönünde sonuçlar bildirilmiştir. Bu nedenle astım gelişmesinde Akdeniz tipi diyetin etkisinin tam anlaşılması için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.

Fast food besinler astım gelişmesine neden olabilir

Fast food tipi beslenmenin astım gelişmesini kolaylaştırıcı bir faktör olduğu bildirilmiştir. Bu nedenle fast food besinlerden uzak durmak özellikle astım riski yüksek olan çocuklar için önemli olabilir.

Anne sütü ile beslenmek astım gelişmesini engelleyebilir

Bebeklerin özellikle ilk altı ay sadece anne sütü alması ve iki yaşına kadar anne sütü ile beslenmenin devam ettirilmesi astım gelişmesini engellediğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Bu nedenle bebeklerin özellikle ilk altı ay sadece emzirilerek beslenmesi önemlidir.

Sonuç Olarak;

  • Astım gelişmesinde diyet önemlidir
  • Akdeniz tipi beslenme astım gelişmesini engellediği, fast food beslenmenin de astım gelişmesini artırdığına yönelik sonuçlar bildirilmiştir.
  • Anne sütü ile ilk 6 ay bebeklerin beslenmesi astım ve alerjik hastalıkların önlenmesinde faydalı olabildiği için bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmesi faydalıdır.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir