Astımlı Çocuklara Deniz Mi Havuz Mu?

Astımlı Çocuklara Deniz Mi Havuz Mu?

Tatil sezonu başladı. Havaların ısınması ile birçok aile serinleyebileceği yerlerde tatil yapmak istiyor. Peki tatilde astımlı çocuklara deniz mi havuz mu daha iyi gelir?

Her durumda özel koşulları olan alerji eğilimli çocuklarımız için de bazı özel şartlar olabiliyor. Yüzek alerjisi olan çocuklara iyi gelen spor dallarından  birisi. Özellikle alerjik astım / alerjik bronşit olan çocuklar için yüzmek sağlıklar için olumlu olacak bir aktivitedir. Öksürük şikayeti olan çocuklara  çocuk alerji uzmanları bol bol yüzeyi tavsiye etmektedir.

Yüzme sporunun denizde yapılması daha doğru olandır. Alerjisi olan çocuklar birçok dış etkene karşı çok daha fazla duyarlıdırlar. Havuzun içinde    bulunan klor, alerjisi olan çocukları normal duruma göre çok daha fazla etkileyebilir. Özellikle sıcak havada buharlaşan klor alerjisi olan astımlı  çocukların ataklarını tetikleyebilir. Bu nedenle eğer yakında deniz olanağı var ise havuzu değil denizi tercih etmeleri önerilmektedir.

Astımlı çocuklara için en ideal tatil alanı denizin olduğu alanlardır. Çocuğun tuzlu suda yüzmesi ve tuzlu iyotlu havayı soluması bronşlarını açacağı gibi solunum yollarına fayda sağlayacak, astımı olan çocuğu rahatlatacaktır.

Havuz ya da deniz olsun, bu ikisinin de hijyenik olması çok önemlidir. Özellikle yüzme havuzlarına girilmeden önce hijyenik olduğundan emin olunması gerekmektedir. Havuzun saydam ve berrak su içermesi, kokusuz olması, fayansların yapışkan ve kaygan olmaması hijyenik durumu nispeten ortaya koyabilmektedir. Deniz için ise özellikle tuzun yoğun olduğu denizlerde göz alerjisi için gözlük takılması uygun olabilir. Deniz suyu havuz suyuna oranla (koli basili olmayan durumlarda) daha hijyeniktir.

Çocuk ve bebekleri denize sokarken özellikle dikkat edilecek bazı hususlar vardır. Özellikle bebeklerin alt değiştirilmesi açık alanlarda yapılmamaya özen gösterilmelidir. Açık havada alt değiştirilmesi enfeksiyonlara yol açabilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir